Niemowlę nie kontroluje świadomie swoich potrzeb fizjologicznych. Na szczęście jednak do czasu, ponieważ około drugiego roku życia dojrzewa układ nerwowy, a co za tym idzie, także układ moczowy dziecka. Kiedy w takim razie zacząć tzw. nocnikowanie? I jak się do tego zabrać?
Nocnikowanie nie jest najprostszym zadaniem dla rodziców, aczkolwiek nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Z pewnością wymaga to cierpliwości, lecz nie należy się zniechęcać. Na początku dziecko potrzebuje czasu, aby zrozumieć o co chodzi w treningu czystości.
Kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik?
Nie ma obecnie naukowych podstaw, które określają uniwersalny odpowiedni moment na rezygnację z pieluch. W związku z tym, należy podejść do nocnikowania z dużą dozą rozsądku i intuicji.
Zazwyczaj odpowiedni moment nadchodzi w okolicy drugich urodzin dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne sygnały, które świadczą o gotowości dziecka do podjęcia prób korzystania z nocnika:
- Dziecko rozumie proste polecenia, a także potrafi je wykonywać.
- Pielucha dziecka jest sucha przez minimum dwie godziny dziennie.
- Dziecko w jakikolwiek sposób sygnalizuje, że siusia lub robi kupę (chowa się, stęka, kuca itd.).
- Maluch interesuje się tym, że ktoś z domowników udaje się do toalety.
- Dziecko naśladuje osoby ze swojego najbliższego otoczenia.
- Twój maluch jest dumny, kiedy uda mu się coś osiągnąć.
Jak się do tego zabrać?
Przede wszystkim należy pamiętać o cierpliwości, ponieważ dziecko potrzebuje sporo czasu, aby w pełni nauczyło się korzystać z nocnika. Dziecko wyczuwa naszą irytację i złość, a co za tym idzie, stresuje się tym, że nie spełnia naszych oczekiwań.
Oto kilka rad, które ułatwią nam naukę korzystania z nocnika:
- Nie rozpoczynaj treningu czystości, jeśli w życiu dziecka obecnie dużo się dzieje (np. przeprowadzka, nowy żłobek, pojawienie się rodzeństwa itd.)
- Pozwól dziecku, aby razem z Tobą wybrało swój pierwszy nocnik. To dla niego wielkie wydarzenie.
- Oswajaj dziecko z nocnikiem, np. sadzając je nam nim, nawet w pieluszce. Chodzi o to, aby malec czuł się bezpiecznie na swoim nocniku.
- W czasie nauki ubieraj dziecko w luźne ubrania, tak aby można było je łatwo i szybko zdjąć.
- Chwal za każde, nawet najmniejsze osiągnięcie (np. kropelka w nocniku). Karanie i krzyczenie jest absolutnie niedopuszczalne.
- Daj dziecku czas, aby nauczyło się zauważać, że ma potrzebę oddania moczu lub stolca. Malec musi skojarzyć, że to co czuje spowoduje, że zaraz zrobi siusiu lub kupkę.
- Mów dziecku, co ma robić w sytuacji gdy poczuje, że zaraz zrobi siusiu lub kupkę
(np. zawołać kogoś z domowników, samodzielnie zdjąć ubranie itd.). - Naucz malucha samodzielnie ściągać spodenki i majtki.
I przede wszystkim, nie zniechęcaj się i pamiętaj również, że to nie żaden wyścig. Bądź cierpliwy. Nocnikowanie to stresujący etap zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Pomimo tego, w końcu się uda, bo każde dziecko prędzej czy później nauczy się korzystać z nocnika.
ZOBACZ TEŻ: SIDS- śmierć łóżeczkowa. Jak tego uniknąć
Źródło: www.dzidziusiowo.pl
Komentarze
Komentarze