Jeżeli posiadasz prawo jazdy i czynnie z nich korzystasz, musisz wiedzieć, że od listopada 2019 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad kontroli drogowej, a od 6 grudnia obowiązuje tworzenie korytarzy życia oraz jazda na suwak. To nie koniec, nadchodzą kolejne zmiany!
Kto może nas skontrolować?
Na obszarze zabudowanym może zatrzymać kierującego nieumundurowany policjant, oczywiście po okazaniu legitymacji. Zgodnie z rozporządzeniem w sytuacji przeprowadzenia tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie musi się legitymować poszczególnym kierowcom.
Okazuje się jednak, że nie tylko policjanci mają prawo zatrzymać nas do kontroli. Takie prawo posiadają również funkcjonariusze Straży Granicznej, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego czy Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowow skontrolować kierowcę mogą straż gminna, parkowa, leśna, służby celno-skarbowej oraz osoby, które działają w imieniu zarządcy drogi, ale tylko w towarzystwie policjanta lub inspektora.
Zgodnie więc z powyższymi przepisami grupa kontrolujących została poszerzona o pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska, którzy mogą przeprowadzać kontrolę pojazdów w zakresie transportu odpadów.
Gdy zatrzyma cię patrol…
Nie wysiadaj z samochodu trzymaj ręce na kierownicy czekając aż policjant podejdzie i wyznaczy konkretne polecenie. Jeżeli policjant uzna zachowanie za wysoce niestosowne, możesz otrzymać mandat.
Gdy powstanie na drodze korek…
Kierowcy są zobowiązani do utworzenia tzw. korytarza życia, który umożliwi przejazd pojazdom służb ratunkowych. Nowym przepisem jest jazda na suwak. Wtedy to każdy prowadzący samochód wypuszcza jednego kierowcę znajdującego się na bocznym pasie, na którym jazda jest niemożliwa. Natomiast w sytuacji, kiedy kończą się boczne pasy po obydwu stronach drogi, stosujemy regułę prawej ręki. Dlatego najpierw pierwszeństwo ma pojazd z prawej strony, potem ten, który jedzie lewym pasem.
Przepisy w celu zapobiegania cofaniu liczników
Od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie kolejne zmiany. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce chodzi po prostu o zajrzenie do wnętrza samochodu. Będzie to obligatoryjny element każdej kontroli. Co więcej, utworzona zostanie Centralna Ewidencja Pojazdów, do której policjanci oraz inne służby drogowe będą wpisywać stan liczników.
Szerokiej drogi!
Komentarze
Komentarze