Site icon Dziecko i Figura

Objawy chorej i źle funkcjonującej wątroby

pixabay.com

Objawy chorej wątroby mogą być subtelne lub bardzo wyraźne. We wczesnym stadium choroby często brakuje oczywistych oznak nieprawidłowo funkcjonującej wątroby. Symptomy bywają niespecyficzne lub niewyraźne. Oto najpowszechniejsze objawy źle pracującej wątroby.

Problemy z trawieniem

Słabe trawienie, nudności, wzdęcia, zwłaszcza po spożyciu tłustych pokarmów, a także odkładanie się tkanki tłuszczowej wokół talii to często pierwsze objawy chorej wątroby.

Zespół drażliwego jelita

Jeżeli praca jelit jest nieregularna, waha się między biegunką a zaparciem, oraz odczuwasz uciążliwe wzdęcia, świadczy to o spowolnionej pracy wątroby i problemach przy jej funkcjonowaniu.

Ból brzucha

Wątrobowy ból brzucha, czyli ból z prawej strony pod żebrami powstaje wskutek podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej, a także przez powiększenie się wątroby, która uciska na pobliskie narządy.

Wahania nastroju

Gdy wątroba nie pracuje prawidłowo, do krwi przedostaje się nadmierna ilość toksycznych produktów przemiany materii, które zakłócają pracę mózgu. Stany depresyjne, wahania nastroju, problemy z pamięcią i brak koncentracji to objawy źle funkcjonującej wątroby.

Przebarwienia skórne

Częstym objawem złej pracy wątroby jest zażółcenie się skóry i białek oczu, przebarwienia, a także nadwrażliwość na dotyk i swędzenie skóry.

Alergia

Choroby wątroby mogą zapoczątkować objawy alergiczne u osób, które wcześniej nie miały odczynów alergicznych. Jeżeli z niewiadomych przyczyn pojawił się katar, wysypka skórna lub pokrzywka, jednym w powodów może być nieprawidłowa praca wątroby.

Ból głowy

Uporczywe bóle głowy również mogą świadczyć o chorej wątrobie, która nie funkcjonuje sprawnie przez nadmierną ilość toksyn. Mogą występować migreny, bóle o podłożu hormonalnym oraz takie, które wynikają z napięcia, a także inne niespecyficzne bóle w różnych częściach głowy.

Apetyt na słodycze

Hipoglikemia, czyli wahające się stężenie cukru we krwi to powszechny objaw chorej wątroby. Taki stan jest przyczyną chwiejności stężeń cukru, niskiego poziomu glukozy, przez co można odczuć zmęczenie, zawroty i bóle głowy, a także apetyt na słodycze. Łaknienie cukru może być bardzo silne  i niekontrolowane.

Nietolerancja alkoholu

Jeżeli wątroba funkcjonuje poniżej normy, tolerancja na alkohol spada – osoba zmagająca się z chorobami wątroby może już po jednym drinku lub piwie czuć się kompletnie pijana. Wpływa to także na znacznie gorsze samopoczucie następnego dnia.

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version