Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji opisali najlepszy sposób parzenia kawy, który zmniejsza jednocześnie ryzyko chorób serca.
Kluczem jest filtrowanie
Okazuje się, że filtrowany napój jest najbezpieczniejszy i może przedłużyć nam życie. Artykuł z wynikami badania opublikowano w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology”.
Badanie
Badaniem objęto 508 747 mężczyzn i kobiet w wieku 20–79 lat. Wolontariusze wypełnili kwestionariusze dotyczące ilości i rodzaju spożywanej kawy, a także zostały zebrane dane na temat zmiennych, które mogą wpływać zarówno na spożycie napojów, jak i choroby serca. Te dodatkowe czynniki obejmowały palenie, poziom wykształcenia, aktywność fizyczną, wzrost, wagę, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Zdrowie wolontariuszy monitorowano przez 20 lat. W tym czasie śmierć poniosło 46 461 osób, z czego 12 621 zmarło z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Wyniki badania
Okazało się, że wśród osób pijących filtrowaną kawę, ryzyko śmierci było o 15% niższe niż wśród osób, które w ogóle nie piły kawy. Napój zmniejszył ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia o 12 procent wśród mężczyzn i o 20 procent wśród kobiet. Najniższa śmiertelność została odnotowana wśród konsumentów, którzy pili od 1 do 4 filiżanek filtrowanej kawy dziennie.
Czytaj też: Niezwykłe odkrycie! KAWA zmniejsza szansę wystąpienia…
Jak przygotować idealną kawę filtrowaną?
Oto instrukcja krok po kroku!
1. Dobrze zmiel kawę. Jeżeli mielesz kawę sama, ustaw maszynę na środkową wielkość (porównywalną do wielkości kryształków cukru). Na filiżankę przypada ok. 13 gramów kawy i trochę więcej niż 200 ml wody, którą podgrzewamy w czajniku.
2. Papier do filtrowania. Teraz umieszczamy bułkę w ręcznym filtrze.
3. Nasączanie. Nasączamy bibułkę odrobiną wrzącej wody. Dzięki temu papier traci swój smak i nie wpłynie na smak kawy. Najlepiej, jeśli wcześniej podgrzejemy dzbanek, w którym ma znaleźć się kawa. Natomiast wodę, którą przygotowywaliśmy filtr, odlewamy.
4. Pora na kawę. Możemy już wsypać kawę do filtra.
5. Parzenie. Zalewamy kawę niewielką ilością wody w temperaturze 95 stopni. Jeżeli nie posiadasz dzbanka z wskaźnikiem temperatury, warto skorzystać z pewnej wskazówki – woda w momencie gotowania ma 100 stopni, kiedy się uspokoi osiąga temperaturę 95 stopni. Następnie nalewamy tyle wody, by kawa napęczniała. W ten sposób ulatnia się dwutlenek węgla, a uwalnia aromat kawy.
6. Końcówka. Po upływie 30 sekund wlewamy resztę wody. Pamiętaj, by robić to partiami. Tak, aby woda przenikała przez kawę, a nie filtr.
Parzenie kawy metodą „Pour Over” powinno trwać 2,5 minuty. Gotowy napój wlewamy do ulubionej filiżanki.
Czytaj też: Zielona kawa – czy rzeczywiście odchudza? Poznaj prawdę!
Źródło: News.at, Punkt.media
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze