Wybór zdrowej żywności o wysokiej wartości odżywczej ma zasadnicze znaczenie dla dobrego stanu zdrowia. To sprawia, że coraz więcej osób interesuje się odżywianiem i kondycją, a także poprawia styl życia.
Jednak to, co zaczyna się jako pozytywny ruch w zdrowym kierunku, może czasami zostać doprowadzone do skrajności, prowadząc do obsesyjnych zachowań i złego stanu zdrowia.
Czym jest ortoreksja?
Określenie to po raz pierwszy zaproponował w latach 90. Steven Bratman. Ortoreksja jest uważana za obsesję na punkcie zdrowego odżywiania, do tego stopnia, że ma negatywny wpływ na inne aspekty życia jednostki. Nadmierna aktywność fizyczna może być również objawem kogoś, kto cierpi na ortoreksję. Obecnie nie ma uniwersalnych kryteriów diagnostycznych i nie jest ona jeszcze oficjalnie uznana za zaburzenie odżywiania, co oznacza, że jest trudna do zdiagnozowania i nadal trwa debata na temat tego, jak w pełni zdefiniować jej stan.
W przeciwieństwie do jadłowstrętu psychicznego, w którym drastycznie zmniejsza się spożycie żywności, próbując schudnąć i mają obsesję na punkcie chudości, ortoreksja jest obsesją na punkcie zdrowia i unikaniem jakichkolwiek pokarmów uznanych za niezdrowe lub szkodliwe. Podczas gdy osoby cierpiące na anoreksję są zwykle zaniepokojone ilością jedzenia, które jedzą, ortoreksja sprawia, że osobnicy stają się uzależnieni od jakości jedzenia. Obydwa dotyczą wysokiego lęku w odniesieniu do jedzenia i cech obsesyjno-kompulsywnych.
Znaki ostrzegawcze
– obsesja na punkcie jedzenia „zdrowej żywności” lub „czystego jedzenia”
– sztywne unikanie niektórych środków spożywczych uznawanych za niezdrowe lub zanieczyszczone takimi rzeczami jak pestycydy
– poczucie winy, jeśli zje się „niezdrowe” jedzenie
– poświęcanie nadmiernej ilości czasu na czytanie, zakupy i przygotowywanie żywności
– obsesja na punkcie ćwiczeń
– negatywny wpływ na relacje, pracę lub edukację, np. unikanie towarzyskich wypraw z obawy przed spożywaniem żywności poza ograniczoną dietą lub z powodu braku sesji w siłowni
– utrwalanie związków między żywnością a zdrowiem
– uczucie przewagi nad innymi, którzy nie przestrzegają tak rygorystycznych praktyk żywieniowych
Jakie są niebezpieczeństwa związane z ortoreksją?
Pomimo tego, że ktoś, kto cierpi na ortoreksję, odżywia się zdrowym jedzeniem, jego zdrowie może być w niebezpieczeństwie. Ograniczenia żywieniowe mogą prowadzić do niskiej masy ciała lub niedożywienia w wyniku usunięcia żywności- bez odpowiedniego zastąpienia dostarczanych przez nią składników odżywczych lub z czasem, poprzez zmniejszenie liczby grup żywności.
Może również wpływać na dobrostan psychiczny jednostki, prowadząc ją do odczuwania lęku, a nawet paniki przed niektórymi pokarmami. Ortoreksja zaburza poczucie własnej wartości, jeśli ktoś czuje, że „zawiódł” po zjedzeniu „złego” jedzenia .
Chociaż przejście na zdrowszą dietę i korzystanie z niej jest krokiem, który wszyscy powinniśmy podjąć, ważne jest, aby zachować ją w kontekście całego naszego stylu życia – poświęcanie rzeczy, takich jak życie towarzyskie lub wydajność w pracy nie powinno być konieczne by być w dobrym zdrowiu. Pamiętajmy o równowadze i umiarze, abyśmy mogli się upewnić, że nie zaniedbujemy naszego psychologicznego samopoczucia na drodze do lepszego zdrowia fizycznego.
DB
Źródło SimplySupplements.uk.com
Komentarze
Komentarze