Site icon Dziecko i Figura

Oto cechy osób inteligentnych emocjonalnie! ZOBACZ czy je posiadasz!

Oto cechy charakterystyczne dla osób o wysokiej EQ. 
 

Na kompetencje osobiste składa się zdolność do rozumienia swoich emocji i zarządzania nimi, a na kompetencje społeczne umiejętność obserwowania i rozumienia uczuć innych osób i korzystania z tej wiedzy w kontaktach z nimi.

  • Zaraźliwy optymizm.
Osoby o wysokiej EQ nie martwią się np. doniesieniami z newsów czy portali, bowiem są to rzeczy poza ich kontrolą. Skupiają swoją energię na tym, co mogą zmieniać. Optymizm im w tym pomaga.
  • Bogaty słownik emocjonalny.
Człowiek o niskiej EQ powie, że czuje się źle, ten o wysokiej powie, że jest sfrustrowany, zirytowany, zmartwiony czy sponiewierany. Im konkretniejszy opis, tym lepszy wgląd we własne emocje.
 
  • Asertywność.
Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią zachować balans między dobrymi manierami, empatią, dobrocią a umiejętnością stawiania granic i odmawiania.
  • Ciekawość innych ludzi.
Nieważne czy są introwertykami czy ekstrawertykami, osoby o wysokiej EQ są ciekawe wszystkich naokoło i każdego z osobna.
  • Wybaczają, ale nie zapominają.
Osoby o wysokiej EQ żyją według zasady: zranisz mnie raz – twoja wina, zranisz mnie drugi – moja. Przebaczają, by nie żywić urazy, ale nie zapominają. Negatywne emocje towarzyszące urazie to reakcja na stres, a pielęgnowanie stresu nie służy zdrowiu.
  • Nie pozwalają, by gaszono ich radość.
Jeśli osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej się z czegoś cieszy, to nie pozwala by opinie innych czy ich osiągnięcia przyćmiły jej radość.
  • Szukają okazji do śmiechu.
Osoby o wysokiej EQ wiedzą co czyni ich szczęśliwymi i tę radość sobie sprawiają tak często jak się da.
 
  • Trudno ich obrazić.
Jeśli naprawdę wiesz kim jesteś i co sobą reprezentujesz, trudno cię obrazić. Osoby o wysokiej EQ są pewne siebie, mają otwarte umysły, a to przepis na „grubą skórę”.
  • W zarodku duszą negatywne dialogi wewnętrzne.
Ważnym krokiem w rozwoju inteligencji emocjonalnej jest umiejętność zatrzymywania negatywnych dialogów wewnętrznych. Im więcej pozwalasz sobie na ruminacje i samokrytykę, tym więcej władzy nad sobą oddajesz.

seb

Źródło:  huffingtonpost.com/charaktery.pl

Zobacz też: Przeczytaj koniecznie! Kłamstwa, które mówimy kobietom w ciąży

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version