Każdy rodzic chce, aby jego dziecko piło odpowiednio dużo wody, żeby zachować zdrowie. To dlatego wielu rodziców przestawia się na wodę filtrowaną. Ale czy warto?
Picie wody
Nie można zaprzeczyć, że picie wody jest jedną z najzdrowszych rzeczy, jakie rodzice mogą zaoferować swoim dzieciom. Dzieje się tak, ponieważ pozostając nawodnionym, maluchy zachowują energię przez cały dzień. W wielu przypadkach, jeśli małe dzieci konsekwentnie piją wodę jako ulubiony napój, nie piją słodkich napojów, które przyczyniają się do nadwagi i próchnicy zębów, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Ponadto, jeśli pije się odpowiednią ilość wody, mózg funkcjonuje prawidłowo, co oznacza, że małe dzieci mają lepszą zdolność koncentracji.
Czytaj też: NAWADNIAJ się tym OWOCEM. W fali upałów jest zdrowszy niż woda!
Wady i zalety
Jakie są wady i zalety podawania dzieciom wyłącznie filtrowanej wody w porównaniu z wodą z kranu?
- Czystość wody. Przefiltrowana woda to najczystsza woda, jaką może pić maluch. Usuwa chemikalia z wody wodociągowej, takie jak arsen i ołów, z których żadne nie nadaje się do spożycia w dowolnej ilości. Na niektórych obszarach, w wyniku wyrzucania leków do kanalizacji, leki pojawiają się w wodzie z kranu, które można ponownie usunąć za pomocą domowego filtra. A na niektórych obszarach wiejskich spływająca rzeka może zawierać pestycydy z farm, które mogą dostać się do wody wodociągowej. Żaden rodzic nie chce, aby piło je wraz z wodą jego dziecko.
- Usuwanie fluoru. Już w 1945 roku Stany Zjednoczone zaczęły zauważać, że osoby mieszkające w społecznościach, które piły wodę zawierającą fluor, rzadziej miały próchnicę w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili, według National Institute of Dental and Craniofacial Research. Badania mające na celu określenie bezpieczeństwa wprowadzania fluoru do wody pitnej wykazały, że w przypadku małych dzieci korzystne jest spożywanie fluoryzowanej wody, która pomaga budować mocne zęby.
- Eliminacja elektrolitów. Elektrolity, które są niezbędnym źródłem prawidłowego funkcjonowania organizmu, można znaleźć w wodzie wodociągowej. Rozprowadzają potas i sód po całym organizmie, dzięki czemu maluch jest odpowiednio nawodniony, posiada normalne funkcje poznawcze oraz ma zapewnione prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Bez elektrolitów organizm zacznie odczuwać zmęczenie, mięśnie zaczną się kurczyć, szkliwo zębów może się osłabić oraz mogą pojawić się zawroty głowy i dezorientacja. Chociaż jest to ważne dla wszystkich małych dzieci, te, które są szczególnie aktywne, muszą uzupełniać swoje zapasy elektrolitów, aby nie narażać się na te objawy.
Źródło: Babygaga
Zdjęcie: Pexels
Komentarze
Komentarze