Plastik może być bardziej szkodliwy, niż nam się wydaje. Szkodzi nie tylko planecie, ale także naszemu zdrowiu. Okazało się, że plastik przenika także do naszej krwi! Podajesz dziecku mleko z plastikowej butelki? Zobacz, co mu grozi!
Holenderscy naukowcy znaleźli drobinki plastiku (tzw. mikroplastik) we krwi 80 % przebadanych osób! Jest to bardzo niepokojące zjawisko, biorąc pod uwagę fakt, że wśród badanych byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environment International”.
Mikroplastik we krwi Twojego dziecka?
Zespół holenderskich naukowców odkrył mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego obecność stwierdzono u prawie 80 % przebadanych. Do pobrania próbek krwi naukowcy użyli szklanych strzykawek, aby wyeliminować zanieczyszczenie próbki plastikiem.
Okazało się, że w próbkach krwi wykryto:
- polimer politereftalan etylenu (PET), używany do produkcji butelek na napoje, opakowań żywności i tkanin,
- polistyren, z którego robi się na przykład jednorazowe sztućce, miski i talerze oraz pojemniki na żywność
- styropian
- polietylen– materiał na torby i torebki, folie czy butelki na detergenty
Jak plastik trafił do ludzkiej krwi?
Okazuje się, że każdego dnia zupełnie nieświadomie wdychamy i spożywamy cząsteczki plastiku. Naukowcy oszacowali, że ilość wdychanych i spożywanych mikroskopijnych kawałków plastiku w ciągu tygodnia, wystarczyłaby do zrobienia karty kredytowej!
Co więcej, poziom mikroplastiku w odchodach niemowląt jest 10 razy wyższy, niż w odchodach dorosłych! Wynika to z większej wrażliwości dzieci na zanieczyszczenia i słabszych mechanizmów obronnych. Według naukowców, plastik przedostaje się do organizmów niemowląt głównie z plastikowych butelek, powszechnie stosowanych do karmienia.
Z tego względu, należałoby rozważyć zamianę butelek na szklane, oraz zrezygnować z plastikowych łyżeczek do karmienia niemowląt. To w znaczny sposób ograniczy ryzyko przedostania się do krwi dziecka nadmiernej ilości cząsteczek plastiku.
Czym grozi przedostawanie się mikroplastiku do krwi?
Naukowcy opisali mechanizmy działania mikro- i nanoplastiku na organizm ludzki. Czasteczki te biorą udział w reakcjach zapalnych oraz immunologicznych. Co więcej, mikro- i nanoplastiki mogą być potencjalnymi transporterami zanieczyszczeń oraz działać jako stabilizatory substancji toksycznych.
Nadal trwają badania nad wpływem mikroplastiku na nasz mózg, układ pokarmowy oraz inne części ciała. Pod lupę wzięto także wpływ mikroplastiku na rozwój nowotworów.
Tymczasem, z pewnością warto już teraz zweryfikować, czy nie używamy na co dzień zbyt wielu przedmiotów zawierających szkodliwy plastik.
ZOBACZ TEŻ: Kiedy najczęściej dochodzi do poronienia? jak zmniejszyć ryzyko poronienia?
Źródło: www.zdrowie.radiozet.pl
Komentarze
Komentarze