Site icon Dziecko i Figura

Podwyższony cholesterol – skąd się bierze? Jak naturalnie obniżyć jego poziom?

unsplash.com

Cholesterol jest substancją podobną do tłuszczu i znajduje się we wszystkich komórkach organizmów ludzkich i zwierzęcych, jako składnik błon komórkowych. Wątroba może sama produkować ilość cholesterolu odpowiednią dla zapotrzebowania organizmu, toteż nadmiar cholesterolu w pożywieniu powoduje, że jego stężenie we krwi wzrasta. Jak dbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi?

Dlaczego cholesterol jest tak niebezpieczny?

W czasie przepływu krwi dochodzi do wymiany składników między krwią a ściankami naczyń krwionośnych. Im więcej cholesterolu znajduje się we krwi, tym więcej lipoprotein osadza się na ściankach wewnętrznych naczyń krwionośnych, ponieważ nie są one dalej transportowane. Ten proces nasila się w przypadku, gdy ktoś pali papierosy, ma podwyższone ciśnienie lub wysoki poziom cukru we krwi. Początkowo uszkodzenia nie są duże, jednak po latach osadza się coraz więcej złogów tłuszczowych, przez co naczynia ulegają zwężeniu i stają się mniej elastyczne. Taka dolegliwość to arterioskleroza, czyli miażdżyca, która nieleczona może skończyć się zawałem serca. Ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrola poziomu cholesterolu.

Przyczyny podwyższonego cholesterolu

Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu jest dieta bogata w tłuszcze nasycone. Mowa tu o potrawach takich jak tłuste mięso, tłuste produkty mleczne, olej palmowy i kokosowy, fast foody, a także słodycze i konserwy. Badania wykazały, że również palenie papierosów i brak aktywności fizycznej mają wpływ na wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Najpowszechniejsze objawy

Początkowo nie ma zauważalnych objawów podwyższonego cholesterolu. Objawy, jakie powinny zaniepokoić to problemy z koncentracją, pamięcią, a także żółte zgrubienia w okolicy łokci, powiek, kolan lub pod piersiami. Szereg objawów dotyczy nóg i stóp. Osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu odczuwają nieprzyjemny ból w dolnej części nóg, znany jako uczucie ciężkości. Mogą pojawić się także skurcze stóp i nóg, które są objawami miażdżycy. Osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu mogą zauważyć także drętwienie nóg, naciągniętą skórę na stopach i nogach, a także odczuć, że ich stopy są wyjątkowo zimne.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Naturalnym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu jest dieta. Należy unikać produktów, które podwyższają jego poziom i wprowadzić do diety ich zdrowe zamienniki. Dozwolone produkty to ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, a także duszone, gotowane lub pieczone chude mięso. Warto wzbogacić dietę o produkty pełnoziarniste i bogate w błonnik. Zalecana jest także żywność na bazie soi i rośliny strączkowe. Systematyczne uprawianie sportu pomoże zadbać o masę ciała, a także obniży poziom cholesterolu we krwi.

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version