Site icon Dziecko i Figura

Jak pomóc ZASYPIAĆ Twojemu maluchowi?

     Kiedy dziecko kończy rok, zmieniają się jego zwyczaje związane ze snem. Już nie zasypia w dowolnym miejscu, gdy tylko organizm się tego domaga. Coraz ważniejszy staje się rytuał usypiania – stałe miejsce, stała pora, stały rytm. Pojawiają się też problemy.

 

Gdy dziecko nie chce spać, musisz wykazać się ogromną cierpliwością, powodów może być wiele, postaraj się dowiedzieć co jest problemem Twojego dziecka. Czasem dzieci boi się ciemności, mają koszmary. Ważne jest wówczas to by zadbać o dobre warunki snu, uspokoić malucha, wyciszyć i zapewnić bezpieczeństwo.

Znajdź dla dziecka odpowiednie miejsce na jego łóżeczko czy łóżko, nie powinno stać koło kaloryfera, ani być skierowane od wschodu, gdzie rano świeci słońce. Zadbaj o to by przed snem pokój dziecka był przewietrzony. Dziecku będzie się spało dużo lepiej.Łóżko malucha musi być wygodne, pamiętaj, że Twoje dziecko rośnie! Dostosuj materac, wielkość do jego potrzeb i wzrostu. To pozwoli mu na lepszy sen.

Dziecko powinno chodzić spać o regularnych porach, musisz być w tym konsekwentna. Nawet jeśli są wakacje. Ustal dokładną godzinę i przestrzegajcie jej razem z dzieckiem. W dzień zadbaj o to, by dziecko zmęczyło się w pozytywnym tego słowa znaczeniu, jeśli dzień będzie pełen wrażeń, dziecko zaśnie spokojnie.

Gdy dziecko nie chce spać, nie irytuj się i nie krzycz. To nic nie pomoże. Raczej spróbuj zrozumieć, poświęć dziecku trochę czasu na wspólną bajkę przed snem czy cichą spokojną piosenkę. Sen dziecka zależy też w końcu od atmosfery, która panuje w domu.

PJ
źródło wp.pl, unsplash.com,

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version