Site icon Dziecko i Figura

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

https://pl.freepik.com/

W obecnych czasach kobieta ma prawo wyboru –  poród naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Temat ten budzi wiele kontrowersji. Jakie są wskazania do cięcia? Który poród jest lepszy dla matki i dziecka?

https://pl.freepik.com/

Wskazania do cięcia cesarskiego

Jest kilka wskazań medycznych, które kwalifikują kobietę do cięcia. Jest to: ułożenie pośladkowe dziecka, problemy okulistyczne kobiety ciężarnej, krótki odstęp czasu od poprzedniego cięcia, stany zagrożenia życia płodu i matki. Dodatkowo, kobiety, które panicznie boją się porodu siłami natury, mogą dostać zaświadczenie od psychiatry, które skieruje ją na cięcie. Wiele kobiet decyduje się na takie posunięcie. Jedne, ponieważ boją się bólu, inne po złych doświadczeniach z poprzednich porodów. Należy pamiętać, że cesarskie cięcie na życzenie kobiety, nie jest refundowane przez NFZ.

Co jest lepsze dla dziecka?

Większość lekarzy, zgodnie twierdzi, że poród naturalny jest najlepszy, zarówno dla mamy jak i dziecka. Przeciśnięcie się przez kanał rodny, pozwala lepiej przygotować noworodka do nowego otoczenia. W czasie przejścia kanałem rodnym, klatka piersiowa dziecka jest uciśnięta, dzięki czemu zostają usunięte płyny, zalęgające w drogach oddechowych dziecka. Co za tym idzie, przy cesarce, takiej możliwości nie ma. Płyn pozostaje w płucach, co może być przyczyną niewydolności oddechowej, a nawet zapalenia płuc. Dodatkowo, poród może wpłynąć także na psychikę i temperament. W trakcie porodu naturalnego, wytwarzają się hormony, które przygotowują noworodka do kontaktu ze światem zewnętrznym. W przypadku cesarskiego cięcia, noworodki potrzebują więcej czasu i spokoju aby zaadaptować się w nowym środowisku.
Jednak życie pisze różne scenariusze… w trakcie porodu naturalnego, mogą wystąpić komplikacje. Wtedy lekarze podejmują decyzję, że najlepszym wyjściem jest cesarskie cięcie.

Rekonwalescencja

Poród naturalny jest bezpieczny dla rodzącej i dziecka. Dodatkowo kobieta ma prawo do znieczulenia, które jest w pełni refundowane. Fakt, mogą pojawić się różne nieprzyjemne dolegliwości w połogu, np. nietrzymanie moczu, wypadanie macicy, rozciągnięte tkanki krocza i pochwy, problem z gojeniem się rany po nacięciu, hemoroidy. Jednak cesarskie cięcie także ma swoje minusy, które wydłużają rekonwalescencję poporodową: ryzyko uszkodzenia pęcherza, pęknięcie macicy, endometrioza, bądź rozejście się szycia.

 

Kobieta w ciąży, zwłaszcza pierworódka, ma wiele wątpliwości. Warto porozmawiać o tym z lekarzem, bądź położną. Pomocna może się okazać także szkoła rodzenia, która rozwieje wiele wątpliwości  i pozwoli przygotować się do nowej roli. Pamiętaj, najważniejsze zdrowie Twoje i dziecka.

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version