Site icon Dziecko i Figura

Poród w wodzie – o czym powinnaś wiedzieć

https://pl.freepik.com/

Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi, a poród jest szczególnym wydarzeniem. Maluch spędził w takim otoczeniu 9 miesięcy. Coraz więcej szpitali umożliwia poród w wodzie. Co warto wiedzieć jak przygotować się do takiego porodu?

https://pl.freepik.com/

Poród w wodzie

Jest to poród naturalny. Forma porodu w wodzie, jest coraz bardziej popularna. Dziecko przez 9 miesięcy przebywa w wodach płodowych, więc rodzenie w ten sposób, wydaje się być czymś intuicyjnym. Dodatkowo ciepła woda odpręża, rozluźnia i łagodzi bóle.

Zalety dla kobiety

Decydując się na rodzenie w wodzie, masz szereg zalet, które będą Ci towarzyszyć.  W naturalny sposób złagodzisz ból, zredukujesz stres, będziesz mieć możliwość poruszania się i przyjmowaniu wygodnej dla Ciebie pozycji. Poród w wodzie zmniejsza także ryzyko nacięcia krocza i skraca czas porodu.

Zalety dla dziecka

Dziecko doświadczy mniejszego stresu, dzięki łagodnemu przejściu z wód płodowych, do ciepłej wody w wannie. Dodatkowo, nie będzie miało gwałtownej styczności z bodźcami zewnętrznymi – światło, hałas, niska temperatura.

Wady

Jak wszystko inne, taki poród prócz zalet, ma także wady.  Nie ma możliwości, aby na bieżąco monitorować funkcji życiowych dziecka, oraz opóźnienie reakcji w razie wystąpienia komplikacji.

Co jest potrzebne i jak przebiega poród?

Niezbędna jest specjalna wanna. Musi posiadać uchwyty i być odpowiednio duża. Ponadto, specjalistyczne urządzenia i wyszkolony personel.
Do takiego porodu, przeznaczona jest osobna sala, z łagodnym oświetleniem. Temperatura wody powinna wynosić 36-37 stopni, a pomieszania ok. 28. Wejście do wody, jest możliwie, kiedy rodząca uzyska odpowiednie rozwarcie i regularne skurcze. Po narodzinach położna trzyma dziecko pod powierzchnią wody. Aby rozwiać wątpliwości – dziecko nie może się zachłysnąć podczas porodu (tlen jest dostarczany przez pępowinę), a pierwszy oddech weźmie dopiero po wyjęciu z wody.

Przygotowania

Do porodu niezbędne są wyniki badań i wiedza. Ciąża musi być donoszona powyżej 37 tygodnia, a dziecko powinni być ułożone główką w dół. Spełnienie tych warunków oraz brak przeciwwskazań medycznych, kwalifikuje ciężarną do porodu w wodzie. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku innych form porodu, mogą pojawić się przesłanki do nieukończenia porodu w wodzie.

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version