Istnieje szereg charakterystycznych zachowań, które mogą świadczyć o kłamstwie. Oto 6 typowych ruchów ciała osób, które są wobec nas nieszczere. Poznaj mowę ciała kłamców!
Dobra mina do złej gry
Powiedzenie znane od lat potwierdza się w przypadku, gdy ktoś nie jest wobec nas szczery. Swoje prawdziwe emocje kłamca próbuje ukryć uśmiechem. Jak wygląda fałszywy uśmiech? Gdy uśmiechamy się szczerze, zmienia się cały wyraz twarzy. W przypadku kłamstwa zmieni się tylko ruch warg. Taki uśmiech nie bez powodu nazywany jest „fałszywym uśmiechem”.
Wypieki na policzkach
Kłamstwo wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, a to z kolei może zmienić nasz kolor skóry. U osób z jasną karnacją pojawiają się wypieki na policzkach, plamki na twarzy i dekolcie, a także czerwienią się uszy. Z kolei osoby o ciemniejszej karnacji mogą nagle wyraźnie zblednąć.
Długi kontakt wzrokowy
Nieszczera osoba będzie próbowała jak najdłużej utrzymać kontakt wzrokowy, wbrew stereotypowi, że kłamca nie patrzy prosto w oczy. Kłamca będzie próbował przekonać drugą osobę o swojej racji i prawdomówności przez uporczywe wpatrywanie się w jego oczy.
Dotykanie szyi
Skóra szyi jest niezwykle wrażliwa. Wskutek mrowienia w tkankach szyi, które powoduje kłamstwo, nieszczera osoba będzie nieświadomie drapać się po niej, pocierać ją, głaskać, czy rozpinać kołnierz.
Nadmierny ruch dłoni
Postukiwanie palcami, pocieranie dłoni, wykręcanie palców, drapanie się, czy wplatanie rąk we włosy to kolejne symptomy kłamstwa. Nieszczere osoby w ten sposób próbują wyładować rosnące w nich napięcie, które wytwarza się podczas kłamstwa. Jest to oznaka zdenerwowania, skrępowania i stresu.
Nadmierne dotykanie twarzy
U kłamców charakterystycznym ruchem jest pocieranie nosa, oczu i zakrywanie ust. Ciśnienie krwi, które nagle wzrasta podczas kłamstwa, może powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia różnych części twarzy. Wtedy kłamca zaczyna nadmierne dotykać swój nos, brwi lub kąciki oczu. Z kolei zakrywanie ust to reakcja instynktowna – ma nas powstrzymać od mówienia nieprawdy.
Komentarze
Komentarze