Profesor Łukasz Wysieński „przeniósł” zajęcia do medycznej wirtualnej rzeczywistości. Studiowanie medycyny zyskały zupełnie nowy wymiar. To rewolucja w nauczaniu.
Potęga świata wirtualnego
Profesor Łukasz Wysieński specjalizuje się w Otorynolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi. Jest prodziekanem Nauk Medycznych i Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Zajmował się też tworzeniem oprogramowania medycznego i wdrożeniami elektronicznej dokumentacji technologicznej. Nowoczesn technologie są bliskie profesorowi Wysieńskiemu. Dlatego korzystanie z medycznej wirtualnej rzeczywistości było dla profesora naturalnym wyborem. Dzięki Medicalholodeck studenci medycyny mogli przenieść się dosłownie w inny wymiar. Dzięki nowoczesnej technologii zajęcia ze studentami odbywają się w wirtualnych salach wykładowych. Jest to ogromne ułatwienie szczególnie, że profesor Łukasz Wysieński pracuje w Warszawie a zajęcia prowadzi ze studentami Collegium Anatomicum w Radomiu. Dzięki nowoczesnej technologii sto kilometrów, które dzieli wykładowcę i jego studentów nie jest żadną przeszkodą w przekazywaniu wiedzy i w jej zgłębianiu.
Technologia na dłużej
Profesor Łukasz Wysieński i jego zespół z Medicalholdeck zaczęli korzystać jesienią ubiegłego roku. Medyczna wirtualna rzeczywistość miała być na próbę. Jednak po znakomitych rezultatach i wrażeniach z jej stosowania, na pewno zostanie w Collegium Anatomicum na dłużej. Stała się bardzo dobrym narzędziem do nauczania studentów medycyny. Przekazywanie wiedzy z anatomii dzięki medycznej wirtualnej rzeczywistości stało się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.
Siła w prostocie
Ta nowoczesna technologia jest niezwykle prosta i intuicyjna. Collegium Anatomicum zamówiło 20 zestawów słuchawkowych Oculus Quest 2. Dzięki technologii renderowania w chmurze komputery nie były potrzeba, żeby użytkować tę technologię. To pozwoliło nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale też miejsca i czasu. Medyczna wirtualna rzeczywistość świetnie sprawdziła się w nauczaniu studentów medycyny. Dlatego też profesor Łukasz Wysieński sięgnął po nią, żeby wykorzystać do badań klinicznych. W tym przypadku korzystano z gogli Quest VR. Nie trzeba korzystać z kabli czy z komputerów. Jedynie przydaje się przedłużacz do obsługi zestawów słuchawkowych i Wi-Fi.
Zdany egzamin
Dzięki tej technologii profesor Wysieński przeprowadził egzamin z anatomii. Ten egzamin zdało 180 studentów w niespełna sześć godzin. Przyszli lekarze oraz zespół profesora byli bardzo zadowoleni z efektów i możliwości, jakie daje Meddicalholodeck. Profesor Łukasz Wysieński powiedział:
Studenci uczą się anatomii znacznie szybciej niż wcześniej. To niesamowite jak szybko studenci mogli korzystać z aplikacji Medicalholodeck i jak bardzo byli zafascynowani dostarczonymi danymi anatomicznymi.
Podróż w czasie
Profesor Łukasz Wysieński pamięta czas swoich studiów. Niestety w tamtym czasie nie było takiej nowoczesnej technologii. A to zapewne bardzo, by ułatwiło życie studentom i pozwoliło na bardziej efektywną naukę anatomii. Profesor Wysieński powiedział:
Szkoda, że medyczna wirtualna rzeczywistość nie istniała, kiedy byłem studentem w latach 90-tych!
Aktualnie studenci Collegium Anatomicum mogą bez przeszkód korzystać z Medicalholodeck. Dla przyszłych lekarzy medyczna wirtualna rzeczywistość jest bardzo prosta w obsłudze i daje wiele korzyści. Studenci są zachwyceni jej działaniem. Wirtualna rzeczywistość była im znana choćby ze świata gier komputerowych. Była część świata młodego pokolenia, w którym tak ważna jest oszczędność czasu i pieniędzy przy maksimum możliwości. Wykładowcy i studenci byli pod wrażeniem jakości danych anatomicznych 3D. Również niezwykle wysoka rozdzielczość zdała egzamin na piątkę. Profesor Łukasz Wysieński dokonał przełomu w nauczaniu studentów medycyny. Wyznaczył zupełnie nowy poziom tego nauczania. Poziom wręcz innowacyjny.
Źródło: Medicalholodeck.com
Zdjęcia: YouTube
Komentarze
Komentarze