Site icon Dziecko i Figura

Przeczytaj i poznaj 5 sprawdzonych sposobów na rozwijanie wzroku u niemowlaków! Zacznij już dziś!

Od momentu narodzin dziecka jego wzrok dojrzewa i rozwija się. Ten zmysł jest tylko częściowo gotowy, dziecko widzi, ale obraz nie jest tak ostry i kompletny jak u dorosłego człowieka. Jego siatkówka, która pomaga odróżnić kolor i światło, nie jest w pełni rozwinięta. Właśnie dlatego mogłaś usłyszeć, że noworodki widzą w czerni i bieli. Gdy Twoje dziecko rośnie i dojrzewa, tak samo dzieje się z  komórkami w jego mózgu odpowiedzialnymi za widzenie. Zachęcanie dziecka do korzystania z jego wzroku pomoże w rozwoju widzenia i zacznie stymulować odpowiednią część mózgu do rozkwitu. Po jakimś czasie –  w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia Twoje dziecko zacznie śledzić obiekty swoimi oczami. Powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli nie opanował tej umiejętności, a  ma już trzy miesiące.

  1. Patrzcie razem na czarno-białe (lub kontrastowe) książki planszowe. Jeśli nie masz czarno-białej planszy, możesz zrobić własną z białego kartonu i czarnych markerów. Kolory o wysokim kontraście, takie jak czerń i biel, są łatwiejsze do zobaczenia dla dziecka. Im więcej dziecko używa swojego wzroku, aby zobaczyć rzeczy, tym szybciej i intensywniej jego wzrok będzie się rozwijać.
  2. Kup zabawkę na wózek lub fotelik samochodowy z paskami i wysokim kontrastem. Wzór pasków przyciąga uwagę dziecka w naturalny sposób. Bardzo grube paski są łatwe do zobaczenia dla dzieci, ale gdy stają się cieńsze, są trudniejsze. Dzięki temu doskonale nadają się do poprawy wzroku dziecka. Spróbuj znaleźć zabawki, pokrowce na siedzenia samochodowe, a nawet wystrój sypialni, który zawiera czarno-białe, czerwone i czarne lub inne jasne paski o wysokim kontraście.
  3. Zachęcaj do zabawy jaskrawymi kolorowymi grzechotkami lub zabawkami. Wymień zwykłe grzechotki w mdłych, delikatnych kolorach, na takie, o mocno nasyconych barwach. Pozwól mu ćwiczyć słuchanie dźwięku, jaki wytwarza grzechotka i podążać za nią oczami. W końcu, gdy wzrok dziecka się wzmocni, spróbuje wyciągnąć rękę i chwycić grzechotkę lub zabawkę.
  4. Zabawa z lustrami. Umieść lustro w odległości około 10 – 15 cm od dziecka, aby rozpocząć. Noworodki mogą skupiać się tylko na obiektach oddalonych o około 8-12 cali. Jeśli ustawisz obiekty zbyt blisko lub zbyt daleko, może być trudniej, aby Twoje dziecko się na nich skupiło. Możesz korzystać z przenośnych luster lub zakupić lustrzaną zabawkę do zabawy dla swojego dziecka.
  5. Zagraj z dzieckiem w „a ku ku”. Na początku możesz bawić się, zakrywając twarz dłońmi, a następnie mówiąc „a ku ku” lub gdy dziecko jest już starsze, możesz przykryć zabawkę kocem i sprawdzić, czy Twój maluch może ją znaleźć.

DB

Źródło: justmummies.com

Foto: webmd.com

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version