Site icon Dziecko i Figura

Przestań się stresować! Stres może UTRUDNIĆ…

stres

Pixabay

Stres może być naprawdę szkodliwy… Wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na…

Czym jest stres?

Stres to normalna reakcja naszego organizmu na zmiany. Możemy reagować stresem na zmiany fizycznie, psychicznie lub emocjonalnie. Nawet pozytywne zmiany w życiu, takie jak awans lub narodziny dziecka, mogą powodować stres.

Stres a ciąża

Badania sugerują, że stres może wpływać na szanse zajścia w ciążę. Naukowcy odkryli, że kobiety, które miały w ślinie wyższy poziom enzymu o nazwie alfa-amylaza (który jest wskaźnikiem stresu), miały więcej trudności z zajściem w ciążę.

„Wykazaliśmy, że kobiety, które miały najwyższy poziom alfa-amylazy, miały ponad dwa razy mniejszą szansę na zajście w ciążę po 12 miesiącach niż kobiety, które miał najniższy poziom tego enzymu” – powiedziała autorka badania Courtney Lynch z Ohio State University College of Medicine.

Czytaj też: Chcesz schudnąć po ciąży? Pospiesz się!

Spekuluje się, że pary, które mają trudności z poczęciem dziecka, odczuwają większy stres. Ponadto, uprawiają seks rzadziej. Jednak nowe badania nie dostarczyły dowodów na to, że pary, które miały trudności z poczęciem uprawiają seks rzadziej niż pary, które takich problemów nie mają.

„Te badania wykazują, że jeśli do poczęcia nie doszło w przeciągu 5-6 miesięcy próbowania, to może to być związane ze stresem” – powiedziała Lynch.

Techniki obniżania poziomu stresu

Badacze zachęcają kobiety mające trudności z zajściem w ciążę do zainteresowania się technikami obniżania poziomu stresu. Należą do nich: medytacja, joga, regularna aktywność fizyczna czy ćwiczenia oddechowe. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, która z metod relaksacyjnych najbardziej zwiększa szanse poczęcia. Wysoki poziom stresu nie jest też jedynym czynnikiem mającym wpływ na zajście w ciążę.

„Nie mamy mocnych dowodów na to, że techniki relaksacyjne mogą być pomocne, ale z pewnością nie zaszkodzi kobietom spróbowanie którejś z nich” – powiedziała Lynch.

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version