Site icon Dziecko i Figura

Przyczyny NADMIARU WODY w organizmie! Jak temu zaradzić?

unsplash.com

By nasz organizm funkcjonował poprawnie, konieczna jest odpowiednia wymiana wody. Często jednak bilans przyjmowanych i wydalanych płynów nie jest poprawny, co dostarcza nam wielu przykrych dolegliwości. Jakie są objawy i przyczyny nadmiaru wody w organizmie? Jak pozbyć się tego problemu?

unsplash.com

Objawy nadmiaru wody w organizmie

Na początku najczęściej pojawia się opuchlizna oczu i nóg. Opuchnięte i bolesne nogi są szczególnie odczuwalne zwłaszcza w godzinach wieczornych. Następnym objawem są wahania masy ciała. Nadmiar wody w organizmie może przyczynić się do zbyt dużej cyfry na wadze. Często objawem nadmiaru wody w organizmie jest także obrzmienie palców u rąk. Zaobserwować można także złe samopoczucie, obniżenie koncentracji, bóle głowy, wrażenie ciężkości i rozdrażnienie.

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Najczęstszą przyczyną jest niedostarczanie wody organizmowi. Organizm broniąc się przed utratą wody, gromadzi jej nadmiar w tkance podskórnej, by mieć ją na zapas. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Jeżeli ilość pitej wody w ciągu dnia jest prawidłowa, warto szukać przyczyny gdzie indziej. Często jest to skutek niedoborów i nadmiarów pewnych składników mineralnych. Nadmiar sodu w diecie może spowodować zatrzymanie się wody w organizmie, podobny wpływ może mieć niedobór potasu w organizmie. Objawy nadmiaru wody w organizmie pojawiają się także przed lub podczas miesiączki, a dzieje się to przez wzrost poziomu estrogenów. Kolejną przyczyną tej dolegliwości może być zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia. Należy zwrócić także uwagę na częstotliwość spożywania alkoholu, który wypłukuje wodę z organizmu. W połączeniu z restrykcyjną dietą może skutkować to zatrzymaniem wody w organizmie. Więcej o skutkach spożywania alkoholu na diecie przeczytasz tutaj.

Jak pozbyć się tej dolegliwości?

W przypadku zatrzymania się wody w organizmie należy zwrócić uwagę na ilość i jakość pitych napojów i na swój codzienny jadłospisu. Przede wszystkim należy regularnie pić wodę w odpowiednich ilościach – od 1,5 do 3 litrów dziennie. Pomocny może się okazać wyciąg z mniszka lekarskiego, a także herbata ze skrzypu lub pokrzywy. Do diety warto włączyć pomarańcze, ananasy i brzoskwinie, a także ogórka i pietruszkę. Warto suplementować witaminę B6 lub magnez. O naturalnych źródłach magnezu przeczytasz tutaj.

 

Źródło:  poradnikzdrowie.pl

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version