Rak trzustki jest agresywnym i niezwykle podstępnym typem nowotworu. Niestety, choroba ta bardzo często nie daje żadnych objawów, dopóki nie będzie zaawansowana. Co jeszcze należy o niej wiedzieć?
Czym jest rak trzustki?
Rak trzustki występuje w tkankach trzustki, która jest ważnym narządem dokrewnym zlokalizowanym tuż za żołądkiem. Trzustka odgrywa istotną rolę w trawieniu – wytwarza enzymy potrzebne organizmowi do trawienia tłuszczów, węglowodanów i białek.
Trzustka wytwarza również dwa ważne hormony: glukagon i insulinę. Hormony te są odpowiedzialne za kontrolowanie metabolizmu glukozy (cukru). Insulina pomaga komórkom metabolizować glukozę w celu wytworzenia energii, a glukagon pomaga podnieść poziomy glukozy, gdy są one zbyt niskie.
Ze względu na lokalizację trzustki, rak trzustki może być trudny do wykrycia i często jest diagnozowany dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.
Objawy raka trzustki
Rak trzustki często nie wykazuje żadnych objawów, dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium. Dlatego zazwyczaj nie ma żadnych wczesnych objawów raka trzustki.
Nawet, gdy rak tego narządu osiągnie już większe rozmiary, niektóre z najczęstszych objawów wciąż mogą być bardzo subtelne.
Należą do nich m.in.:
- utrata apetytu
- niezamierzona utrata masy ciała
- ból brzucha (żołądka) lub dolnej części pleców
- zakrzepy
- żółtaczka
- depresja
Przyczyny raka trzustki
Przyczyna raka trzustki jest nieznana. Ten typ raka występuje, gdy nieprawidłowe komórki zaczynają się namnażać w trzustce i tworzyć guzy.
Zwykle zdrowe komórki rosną i umierają w umiarkowanych ilościach. W przypadku raka występuje zwiększona ilość nieprawidłowej produkcji komórek i komórki te ostatecznie przejmują zdrowe komórki.
Chociaż lekarze nie wiedzą, co powoduje zmiany w komórkach, znają niektóre typowe czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na tego typu raka.
Dwa najważniejsze czynniki ryzyka to:
- dziedziczne mutacje genowe
- nabyte mutacje genowe
Geny kontrolują sposób działania naszych komórek, więc zmiany w tych genach mogą prowadzić do raka.
Leczenie raka trzustki
Leczenie raka trzustki zależy od stadium nowotworu. Ma ono dwa konkretne cele: zabić komórki rakowe i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Chirurgia
Decyzja o zastosowaniu operacji w leczeniu raka trzustki sprowadza się do dwóch rzeczy: lokalizacji raka i stadium raka. Podczas operacji chirurg może usunąć całą lub tylko niektóre części trzustki.
Może to wyeliminować pierwotny guz, ale nie usunie raka, który rozprzestrzenił się na inne części ciała. Dlatego operacja może nie być odpowiednia dla osób z zaawansowanym rakiem trzustki.
Radioterapia
Gdy rak rozprzestrzeni się poza trzustkę, należy wziąć pod uwagę inne opcje leczenia. Radioterapia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i inne wiązki wysokoenergetyczne do zabijania komórek rakowych.
Chemioterapia
W niektórych przypadkach lekarz może połączyć inne terapie z chemioterapią, która wykorzystuje leki przeciwnowotworowe, aby zapobiec przyszłemu wzrostowi komórek rakowych.
Terapia celowana
Ten rodzaj leczenia raka wykorzystuje leki lub inne środki, aby celować w komórki rakowe i spowodować ich zniszczenie. Leki te są zaprojektowane tak, aby nie szkodzić zdrowym lub normalnym komórkom.
Rokowanie w raku trzustki
Wskaźniki przeżycia raka trzustki poprawiły się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dzięki nowym metodom leczenia wielu pacjentów ma wyższy niż pięcioletni wskaźnik przeżycia. Jednak choroba ta jest uważana za bardzo trudną do leczenia. Ponieważ rak trzustki zwykle nie powoduje objawów, dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium, prawdopodobieństwo jego rozprzestrzenienia się lub przerzutów jest wysokie.
Czytaj też: Wysokie ryzyko raka piersi – co możemy z tym zrobić?
Źródło: Healthline.com
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze