Szanowanie swoich rodziców czy dziadków nie oznacza robienia dokładnie tego, co robili oni. Nasi rodzice i dziadkowie zaakceptowali wiele rzeczy, których dzisiaj nie akceptujemy np. palenie i picie w czasie ciąży, przemoc fizyczna wobec bliskich.
Dzisiaj jesteśmy w stanie sobie uświadomić, że wiele z tych tradycji i przekonań było błędnych, a my całkiem rozsądnie je odrzucamy. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony tematyce przemocy fizycznej wobec dzieci.
Dawanie klapsów
Rodzice są fizycznie więksi i silniejsi od swoich pociech. Ich mózgi są w pełni rozwinięte, zdolne do większej samokontroli. Kiedy serwują tzw. klapsa swojemu dziecku, dają mu do zrozumienia, że bicie innych jest akceptowalnym sposobem uzyskania tego, czego od nich chcesz. Rodzic, który stosuje przemoc fizyczną względem dziecka nie powinien czuć się zdziwiony, gdy jego dziecko będzie również stosowało kary wobec swoich koleżanek i kolegów w szkole.
Popatrz na swoje dziecko jak na dorosłego
Każdy rodzic powinien zadać sobie proste pytanie. „Czy kiedy brakuje ci argumentów, stosujesz fizyczną przemoc wobec swojego szefa, sekretarki czy podwładnego?” Nie. Takie zachowanie byłoby wstydliwe i niezgodne z prawem. Dlaczego więc pozwalamy sobie na przemoc wobec własnych dzieci?
Zagrożenia wynikające ze stosowania kar fizycznych
Ludzie, którzy wierzą w niezawodność kar fizycznych powinni wiedzieć, że bicie dzieci czyni z nich gniewnych, urażonych dorosłych z problemami psychologicznymi i emocjonalnymi. Badania potwierdzają, że dzieci, które regularnie otrzymują kary fizyczne, jeszcze bardziej buntują się wobec rodziców i władz takich jak szkoła. Są również bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. W dorosłym życiu mogą cierpieć na lęki, depresję i problemy z nadużywaniem alkoholu lub narkotyków.
Osoby, które stosują przemoc wobec swoich dzieci mogą mieć problemy prawne. W świetle prawa uderzenie dziecka to takie samo przestępstwo, jak uderzenie dorosłego człowieka. Krzywdzenie dziecka może także prowadzić do ograniczenia, a nawet pozbawienia praw rodzicielskich. Konsekwencją karną może być grzywna, ograniczenie albo pozbawienie wolności do roku.
Rozmowa jest najważniejszym elementem relacji rodzic-dziecko. Niezależnie od wieku z dziećmi powinno się prowadzić interakcję, mającą na celu zrozumienie jego zachowań. Dzięki rozmowie dziecko czuje się bezpieczne. Ma świadomość, że może się do nas zwrócić z każdą sprawą.
Zobacz też: LEKARZ krzyknął: „WYGLĄDASZ jak ŻYWY TRUP”. 26-latka WAŻY tyle co 4-letnie DZIECKO
Źródło: psychologytoday.com
Źródło zdjęcia: pexels.com
Komentarze
Komentarze