W życiu czasem jedynym oraz słusznym rozwiązaniem okazuje się rozwód. Jak przeprowadzić dziecko przez ten trudny etap w życiu nie robiąc mu krzywdy? Psychologowie radzą by…
Nie utrudniać kontaktów z drugim rodzicem. Dziecko powinno wiedzieć, że rodzice rozwodzą się ze sobą, a nie z nim. Swoje relacje z partnerem nie przelewaj na dziecko. Przykładowo decydując się na opiekę naprzemienną, warto zadbać o to, żeby nie zmieniać już dziecku szkoły czy zajęć pozaszkolnych.
Nie wciągać dziecka w konflikt z partnerem. Nie kłóć się z byłym partnerem przy dziecku. Pozbawiasz go wtedy poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli to zbyt trudne dla Ciebie kontaktuj się z byłym partnerem drogą mailową. Nie angażuj dziecka w swoje prywatne sprawy typu: „ nie zrobisz tego, ponieważ tata nie zapłacił alimentów”.
ZOBACZ TEŻ:Często sięgasz po tabletki? Zobacz, czym nie należy popijać leków
Nie używać dziecka jako szpiega. Nie wykorzystuj go jako nośnika informacji o tym co dzieje się w domu byłego partnera. Dziecko ma swoją relację z rodzicem i nie należy jej zaburzać. Bywa jednak i tak, że nie warto zabiegać o kontakt dziecka ze złym rodzicem. Przykładowo jeśli tata jest alkoholikiem to czasem lepiej powiedzieć dziecku prawdę: „tata pije lub tata nie będzie się z tobą spotykać”.
Ustalić reguły przed wyrokiem. Sąd na początku sprawy na wniosek jednego z rodziców może wydać postanowienie o zabezpieczeniu miejsca zamieszkania dzieci, sposobu kontaktów, alimentów.
Żródło:zyciewprost, pixabay
Komentarze
Komentarze