Dziecko w łonie Mamy jest niezwykle aktywne. Intensywne ruchy i salta pomagają mu w rozwoju. Jednak potrafi o wiele więcej.
Potrzebny trening
Maluszek od pierwszych chwil życia rusza się. Jednak jest zbyt mały, żeby jego Mama mogła wyczuć jego aktywność. Z biegiem czasu kobieta odczuwa falowanie, bulgotanie, a dopiero około 20 tygodnia ciąży może intensywnie poczuć ruchy malca w swoim brzuchu. Dziecko dotyka rączkami twarzy, łapie za pępowinę i ssie też kciuk. Każda z aktywności jest bardzo ważna dla rozwoju maluszka.
Mały smakosz
Dziecko poyka płyn owodniowy i wyczuwa smaki potraw, które je jego Mama. Rozwija swoje kubki smakowe. Intensywnie reaguje na smak czosnku i przpraw. Bardzo lubi słodki smak. Mama po zjedzeniu słodyczy może wyczuć wzmożoną aktywność malca.
Reaguje na dźwięki
Gdy dźwięk jest intensywny, maluch może się przestraszyć. Mama wyczuje jego ruchy. Maluch lubi łagodne dźwięki oraz głos Mamy. W brzuchy nie panuje cisza. Dziecko słyszy bicie serca kobiety, dźwięki z wnętrza organizmu. A pod koniec ciąży maluszek zaczyna widzieć.
Wyczuwa zapachy
Maluch ma nie tylko smak, ale czuje zapach. Po narodzinach zna zapach swojej Mamy i czuje się bezpieczny. Dąży do piersi bo ma ona znany jemu smak. Instynktownie maluch chce się najeść. Czasem łapie go w brzuchu czkawka. Mama może wyczuć rytmiczne „pukania”. To nic groźnego. Pojawia się przy połykaniu płynu owodniowego.
Płacze
Naukowcy są zdania, że maluch płacze bo tę umiejętność ćwiczy podczas ciąży. Podczas badania USG widać jak maleństwo marszczy nosek i drży mu dolna warga. Płacz jest właściwie jedną formą komunikacji dziecka z otoczeniem. Alarmuje ono, że ma mokro i chce jeść.
źródło: parenting.pl
zdjęcie: pexels.com
Komentarze
Komentarze