SAMA możesz pobłogosławić wielkanocne pokarmy! WYSTARCZY…

Tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż te, które znaliśmy do tej pory. Pandemia i związane z nią obostrzenia, wywróciły do góry nogami życie każdego z nas. Nie oznacza to jednak, że nie możemy świętować i cieszyć się nadchodzącą Wielkanocą.

Co ze święceniem pokarmów?

Podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych w Wielką Sobotę niestety nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Czy można je jakoś zastąpić? Tak. Z pomocą przychodzi specjalny obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w domu.

Jak go wykonać?

Obrzęd błogosławieństwa może się odbyć w domu w poranek Wielkanocny, bezpośrednio przed wspólnym śniadaniem. 

Na stole nakrytym białym odświętnym obrusem i udekorowanym elementami roślinnymi (np. kwiaty, bukszpan, …), umieszcza się świecę, Pismo święte oraz można ustawić figurkę Chrystusa zmartwychwstałego lub symbol Chrystusa – baranka, a także wszystkie pokarmy, które mają być pobłogosławione. 

Czytaj też: Brawa dla Berlina! To PIERWSZE miasto, które otworzyło…

wielkanocne
Unsplash

Wokół stołu gromadzą się wszyscy domownicy stojąc. Ojciec rodziny lub inny przewodniczący obrzędowi zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego. 

Wszyscy odpowiadają:

Amen.  

Następnie Ojciec lub przewodniczący rodziny mówi:

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

Ktoś z rodziny odczytuje fragment z Pisma św. mówiąc:

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 6, 25a, 32b-33). 

Wszyscy odpowiadają:

Chwała Tobie, Panie.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Czytaj też: To SZOK, co szykuje na święta Biedronka! Wszystko przez KORONAWIRUSA!

wielkanocne
Pexels

Na koniec czytający mówi:

Oto Słowo Pańskie.

Wszyscy odpowiadają:

Chwała Tobie, Chryste. 

Przewodniczący inicjuje modlitwę prośby i mówi:

Módlmy się teraz do Boga w naszych sprawach, a także sprawach Kościoła i świata. Módlmy się za cierpiących głód, aby doświadczyli pomocy bogatszych od nich, i za nas, byśmy byli wdzięczni Bogu za pożywienie oraz pamiętali o codziennym dbaniu o życie duchowe.

Po każdym wezwaniu dodaje:

Ciebie prosimy. 

Czytaj też: Hiszpan bał się koronawirusa! Spakował walizkę i UCIEKŁ NA…

wielkanocne
Pexels

Wszyscy odpowiadają:

Wysłuchaj nas, Panie.

Módlmy się za rządzących państwami, aby dbali o dobro wspólne, o chorych, pokrzywdzonych i ubogich.

Módlmy się za wszystkich naszych rodaków, za ludzi starszych i osamotnionych, aby nadchodzące święta, aby dzięki dobroci sąsiadów i bliskich, spędzali we wzajemnej zgodzie i trzeźwości.

Módlmy się za naszych bliskich zmarłych (można ich wymienić), a także za wszystkich zmarłych o których nikt nie pamięta.

Można dodać też własne intencje, np. każdy kto chce może wypowiedzieć własne prośby. 

Prowadzący odczytuje modlitwę nad pokarmami. 

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas tego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii Świętej dajesz życie światu, pobłogosław wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia; pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami.

Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.  

Czytaj też: TO się stało z TWARZĄ Małgorzaty Rozenek-Majdan! Przez koronawirusa…

wielkanocne
Unsplash

Prowadzący na zakończenie może pokropić pokarmy wodą święconą. 

Na zakończenie posiłku ojciec rodziny odmawia modlitwę: 

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.  

Czytaj też: Kolejna PRZEPOWIEDNIA Jackowskiego! Tym razem chodzi o WARSZAWĘ!

wielkanocne
Unsplash

Źródło: Opracował ks. Krzysztof Stąpor Mic, Góra Kalwaria, marzec 2020 r.

Zdjęcia: Unsplash, Pixabay, Pexels

Komentarze

Komentarze