Site icon Dziecko i Figura

SENSOPLASTYKA dla DZIECI – Co to za ZAJĘCIA i jakie są z nich KORZYŚCI?

fot. dzieckoifigura.pl

W przedszkolach, żłobkach czy klubach dziecięcych organizowane są zajęcia z sensoplastyki. Co to jest i jakie są korzyści z takich zajęć?

Sensoplastyka to edukacja sensoryczno-plastyczna czyli połączenie pracy zmysłów z zajęciami plastycznymi.

 

Plastyka

Zajęcia z sensoplastyki polegają na zrobieniu czegoś – ulepieniu, zbudowaniu, zagniataniu, rysowaniu itp.

Każde spotkanie dotyczy innego produktu – raz mogą to być zajęcia z użyciem makaronu, innym razem ciastolina, kolejnym warzywa czy kolorowy ryż.

 

Zmysły

W trakcie zajęć z sensoplastyki stymulujemy wszystkie zmysły dziecka: wzrok, węch, dotyk, słuch i smak. Wobec naszych wszechobecnych ostrzeżeń „nie bierz tego!”, bardzo ważne jest to, że dziecko może wszystkiego dotknąć, pomacać i pognieść. Dodatkowym stymulatorem są barwy, bo w sensoplastyce dba się o to, by materiały były różnych kolorów.

 

fot. dzieckoifigura.pl

 

Interakcje

Zorganizowane zajęcia sensoplastyki to także okazja dla…

Zorganizowane zajęcia sensoplastyki to także okazja dla maluchów, by mieć kontakt z innymi dziećmi. To szczególnie ważne dla tych, którzy jeszcze nie chodzą do żłobka czy przedszkola. Dzieci mają okazję zobaczyć, co robią inni, podpatrzeć, zabrać coś komuś i generalnie – wejść w interakcję z innymi uczestnikami. Co więcej, w zajęciach, bardzo często biorą udział także rodzice, więc daje to możliwość, by robić coś wspólnie z dzieckiem.

 

Twórczy bałagan?

Wybierając się na zajęcia sensoplastyki koniecznie trzeba zabrać dla malucha ubranko na zmianę. Podczas zajęć dzieci NA PEWNO się pobrudzą i w końcu o to chodzi! Mało który rodzic pozwoliłby na to, by dziecko w domu rozsypywało mąkę po podłodze, a potem się nią bawiło. Na zajęciach z sensoplastyki jest to jak najbardziej wskazane!

Takie zajęcia rozwijają u dzieci procesy poznawcze i związki przyczynowo-skutkowe, budują świadomość ciała i przestrzeni a także motorykę, rozwijają zmysły, umiejętności społeczne i a także wpierają rozwój mowy.

 

Sensoplastyka w domu

Edukacja sensoryczno-plastyczna to brzmi szumnie. Jednak jeśli uważnie przyjrzymy się zajęciom oferowanym w ramach sensoplastyki, to zauważymy, że wiele z nich możemy zorganizować dziecku w domu. I to w bardzo prosty sposób. Jak?

Włączając dziecko do różnych prac domowych. Dziecko może razem z nami wieszać pranie, sadzić rośliny, zagniatać ciasto itp. Poza tym, czym jak nie sensoplastyką jest zabawa w piaskownicy, budowanie zamków z piasku, skakanie po błocie czy bawienie się patyczkami? Po prostu pozwólmy naszym dzieciom poznać świat – nie obawiając się tego, że przy okazji się pobrudzą 🙂

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version