Socjologowie mówią o tym zjawisku jako uzależnienie typu behawioralnego, które jest niepokojące dla dzieci już nawet w wieku przedszkolnym. Czym jest „smoczek XXI” wieku ?
Według badań ponad 40 proc. rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie używa urządzeń mobilnych prawie codziennie.
Rodzić wręcza swojemu dziecku tzw. „smoczek XXI wieku” , bo tak jest prościej. Smartfon używany w przesadnych ilościach może wyrządzić wiele negatywnych skutków, które odbiją się na zdrowiu twojego dziecka, zanim jeszcze wejdzie w dorosłe życie.
Dlaczego należy ograniczyć dostęp do urządzeń mobilnych?
Zagrożenia płynące ze strony tych urządzeń to :zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia snu, brak apetytu lub nadmierne jedzenie, krótkowzroczność, bóle pleców, problemy z koncentracją, zmęczenie, deficyt ruchowy.
Dziecko w wieku szkolnym może mieć problemy z koncentracją, kreatywnością, logicznym myśleniem. Pojawiają się niekontrolowana agresja oraz problem z emocjami i histeria.
ZOBACZ TEŻ:Sprawdź jak rozwinąć zdolności manualne swojego dziecka. Nie czekaj z tym!
Optymalny czas korzystania ze smartfonów:
Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca, aby dzieci do drugiego roku życia nie miały zupełnie styczności ze smartfonami. Powyżej 2 lat- czas używania smartfonu to nie dłużej niż 30 min dziennie, nie przed snem i tylko pod nadzorem. Dla dzieci powyżej 5 roku życia- nie więcej niż niż godzina dziennie.
Nie dopuść, aby urządzenie technologiczne kierowało życiem Twojego dziecka. Ważne jest, aby być świadomym zagrożeń, dziecko samo nie dostrzeże, że coś mu szkodzi.
Żródło:wyborcza.pl, pixabay
Komentarze
Komentarze