Site icon Dziecko i Figura

ŚPIĄCA KRÓLEWNA propaguje nieprawidłowe ZACHOWANIA SEKSUALNE! MATKA 6-letniego CHŁOPCA domaga się usunięcia BAJKI z listy lektur! Czy KOBIETA ma rację?

fot. screen Śpiąca królewna (1959)

Śpiąca Królewna to baśń autorstwa Charles’a Perraulta, istnieje też w wersji braci Grimm. Jest to historia królewny, która zgodnie z przepowiednią złej wróżki, w dniu szesnastych urodzin ukłuła się wrzecionem i zapada w sen. Sto lat później do zamku przybył książę, który tak zachwycił się królewną, że nie mógł się powstrzymać i pocałował ją. Tym samym zdjął klątwę, bo królewna obudziła się.

 

Baśń zauroczyła wielu twórców i powstało kilka ekranizacji filmowych. Tymczasem 40-letnia Sarah Hall z Northumberland Park, niedaleko Newcastle (Anglia) zażądała usunięcia Śpiącej Królewny z programu nauczania w szkole podstawowej swojego syna za „nieodpowiedni seksualny” przekaz. 

Ta matka dwójki dzieci zdała sobie sprawę z tego, czytając książkę swojemu sześcioletniemu synowi, Benowi. Według Sarah baśń uczy dzieci tego, że można całować śpiącą kobietę bez jej zgody.

 

„Myślę, że jest to szczególny problem w historii Śpiącej Królewny na temat zachowań seksualnych i zgody”, powiedziała w gazecie z Newcastle – „Mój syn ma tylko sześć lat, wchłania wszystko, co widzi, i jest zbyt mały by tłumaczyć mu pewne rzeczy w  konstruktywnej rozmowie.”

 

Reakcja na stanowisko pani Hall były różne. Czy Sarach przesadza? A może kobieta dostrzegła coś, co wielu z nasz przeoczyło?

 

 

aw/independent.co.uk, fot. screen Śpiąca królewna (1959) 

 

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version