Ewa Chodakowska podjęła temat stresu. Jednak od nieco innej strony, niż robi się to zazwyczaj.
Najczęściej bowiem myślimy o stresie, gdy mamy do czynienia z jego kumulacją. Tak naprawdę dopiero wtedy, gdy doświadczamy silnego napięcia, próbujemy je zmniejszyć. Tymczasem zdaniem Ewy Chodakowskiej, na poziom stresu wpływa całokształt naszego życia, a w niwelowaniu zdenerwowania może nam pomóc rutyna.
Zastanówmy się, kiedy coś łatwiej wytrąci nas z równowagi? Wtedy gdy zarwaliśmy noc, zjedliśmy coś co „siadło” nam na żołądku, gdy od x godzin jesteśmy uziemieni w miejscu i zmęczeni? Czy też może wtedy, gdy jesteśmy wyspani, wypoczęci i dobrze odżywieni?
Tak więc stres nie czai się tylko w samej sytuacji, ale też w naszej ogólnej formie. Trenerka podkreśla więc wagę do regularnego i wystarczająco długiego snu, picia wody, właściwego odżywiania, aktywności fizycznej, a także zadbania o naszą psychikę – ograniczanie kontaktu z mediami, czy pisanie dziennika.
Oto codzienna rutyna, jaką powinniśmystosować!
„1️⃣ Zadbaj o regularne pory zasypiania i pobudek.
Znajdź odpowiednią dla siebie długość snu oraz dbaj o regularność pór wstawania i kładzenia się spać. (…)
2️⃣ (…) Pamiętaj, by wypijać około 2-3 litry wody dziennie – ale nie na raz!
Nie pij też zbyt dużo przed snem – by nie wybudzać się w nocy. W ciągu dnia rób sobie regularne przerwy na uzupełnienie płynów.
3️⃣ Pamiętaj o odżywczości posiłków.
Odżywcze pożywienie to takie, które daje Twojemu organizmowi, odpowiednią ilość wszystkich witamin, tłuszczy, białek, etc. (…)
4️⃣ Ruch to zdrowie! (…)
Może to być spacer, krótka sesja jogi, rozciąganie na macie lub taki trening jaki lubisz.
Jeżeli to możliwe – ruszaj się w naturze. (…)
5️⃣ Wieczorne spisywanie dziennika.
Ten podpunkt dokładniej opiszę Ci w oddzielnym artykule już niedługo. ☺
6️⃣ Higiena cyfrowa.
Jeżeli korzystasz z social mediów, to być może codziennie jesteś bombardowana dużą ilością informacji, obrazów i dźwięków. (…) Zostaw tylko te konta, które realnie wspierają Twój dobrostan, ciekawią Cię lub dają Ci to, czego potrzebujesz.”
Rady trenerki wydają się być bardzo proste, ale mają sens. Jeśli ogólnie będziemy czuli się lepiej, to z pewnością trudniej nas będzie wyprowadzić z równowagi.
>>>Co robić, gdy dziecko płacze bez „powodu”?
Komentarze
Komentarze