Lato sprzyja bliskim spotkaniom z wszelkimi owadami. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by zwyczajnie sięgnąć po sok czy wodę na którym nie zauważymy, że coś się znajduje…
Osy potrafią być agresywne. Atakując nakłuwają ciało żądłem, a ponieważ nie pozostawiają go w ciele ofiary, mogą to zrobić nawet kilkakrotnie (w odróżnieniu od pszczoły).
Jak postępować, gdy dziecko użądli osa? Miejsce powyżej użądlenia warto przez chwilę ucisnąć, a następnie przemyć wodą z mydłem lub wodą utlenioną. Aby zapobiec przedostaniu się jadu do organizmu można przyłożyć zimny okład z wody lub octu. Miejsce użądlenia nie należy smarować kremem przeciwhistaminowym.
ZOBACZ TEŻ:KARMIŁA DZIECKO PIERSIĄ. ZOSTAŁA PRZEZ TO WYRZUCONA Z OBIEKTU
Jeżeli do użądlenia doszło w okolicach twarzy ( język, usta, podniebienie) wówczas prowadzi to do obrzęku błon śluzowych oraz krtani. Opuchlizna może utrudniać oddychanie, a w skrajanych przypadkach spowodować uduszenie.
Latem bądź szczególnie ostrożny! Osy często siedzą na szklankach i butelkach z napojami, na owocach czy słodyczach. Należy pić wszystko przez słomkę i zawsze, przed zabraniem czegokolwiek do ust, zerknąć jeszcze raz na to co chwytamy. Zwracajmy też uwagę na to dzieciom.
Żródło:babyboom/ pixabay
Komentarze
Komentarze