Site icon Dziecko i Figura

Te słowa działają cuda! MÓW JE DO DZIECKA jak najczęściej

dziecko, parówki, dziecka, pochwały

Rodzic jest „bogiem” dla dziecka, ponieważ  dla małego człowieka, to Ty jako rodzic jesteś jego autorytetem i decydujesz na kogo wyrośnie . Dlatego tak ważne są pochwały, które budują samoocenę oraz pewność siebie od najmłodszych lat.

Dla każdego dziecka kluczowe jest bezpieczeństwo. Człowiek bezpieczny jest człowiekiem spokojnym. Chwalone dziecko czuje się bezpiecznie i chętniej słucha rodzica. Ważne jest, aby dostrzec postępy dziecka i je mobilizować. Obserwując dostrzegamy co dziecko interesuje i lubi, a to pomaga nakierować go w przyszłości na dodatkowe zajęcia, które rzeczywiście sprawią radość i mogą przerodzić się w pasję życiową.

Dziecko potrzebuje wzorców, a chwalenie dziecka w codziennych czynnościach i poświęcenie mu dostatecznej  uwagi to kroki do sukcesów wychowawczych. Dziecko nagradzane w odpowiedni sposób i chwalone stara się być jeszcze lepsze. Oczywiście chwalić należy z głową.

Jak skutecznie chwalić dziecko? Kieruj pochwały na konkretne zachowania : „jak dokładnie posprzątałeś/aś zabawki w pokoju”, pochwał dziecko za to co jest dla niego ważne i trudne, co podkreśla jego samodzielność, jeżeli dziecko nie potrafi znaleźć rozwiązania, nie wyręczaj go w tym, lecz podpowiedz. Dostrzegaj i chwal małe sukcesy dziecka. Doceniaj nie tylko rezultaty, ale chęci. Nie chwal wszystkiego bezkrytycznie.

W pochwałach również są pułapki, nie chwal dziecka przesadnie. Nie nadużywaj komunikatów typu: „jestem  z Ciebie dumny”. Zamiast tego lepiej powiedzieć: „ możesz być z siebie dumny”. Unikaj słowa „ale” np. „dobrze, że posprzątałeś zabawki , ale pudelka nie odstawiłeś na miejsce”. Prawidłowa pochwała powinna być opisowa i szczegółowa. Oceniając dziecko starajmy się unikać słów ogólnych typu : ładnie, pięknie. Dziecko nie wie wtedy co tak naprawdę nam się podoba. Należy unikać pochwał , w których zostaje przypomniane wcześniejsze niepowodzenie. Przykładem jest: „jak się postarasz to jednak się udaje”.

Pamiętaj jako rodzić jesteś „bogiem” dla swojego dziecka. Dlatego słowa należy dobierać w świadomy i przemyślany sposób, to one kształtują życie młodego człowieka.

Żródło: swiatmojegodziecka.pl

Źródło zdjęci: Pixabay

Zobacz też: Tematy bez tabu: PORONIENIE! Dlaczego po śmierci dziecka warto skorzystać z pomocy psychologa?

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version