Site icon Dziecko i Figura

Dieta dla maluszka. Tego nie może w niej zabraknąć!

https://pl.freepik.com/

Pierwszych tysiąc dni dziecka, to czas, kiedy organizm rozwija się bardzo intensywnie. Aby wspierać rozwój maluszka, warto zwracać uwagę na składniki jego diety. Czego najczęściej brakuje i jak wyeliminować niedobory?

https://pl.freepik.com/

Czego potrzebuje maluszek?

Okres między 1. a 3. rokiem życia, to czas bardzo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej samodzielne i nabywa nowe umiejętności. Dlatego, maluch potrzebuje 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza, jodu i wapnia, niż dorosły człowiek.

Najczęstsze braki w diecie

Badania wykazały, że 94% dzieci po 1. urodzinach, nie otrzymuje w diecie wystarczającej ilości witaminy D, a braki wapnia w składnikach diety występuje u 42% dzieci.  Te witaminy, odgrywają ważną rolę w budowie mocnych kości i zębów. Niedobory prowadzą do rozwoju krzywicy, osteoporozy i złamań. Warto zatem dodawać dziecku produkty, bogate w te składniki. Apteki mają bogatą ofertę suplementów dla najmłodszych z najpotrzebniejszymi witaminami, dlatego warto wspierać się także suplementami, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym.

Mleko

Mleko w tych latach (1-3), jest nadal bardzo ważne. Podstawą diety po 1. roku życia powinno być mleko i produkty mleczne. Zalecenia lekarzy wskazują, aby produkty białkowe stanowiły 4 porcje, w tym 2 porcje mleka i 1 porcję innych produktów mlecznych, np. twarożek, jogurt itp. Te produkty właśnie, są bogate w wapń i składniki mineralne.

Jakie mleko wybrać?

Po ukończeniu 1 roku, można dziecku wprowadzać mleko krowie, które jest źródłem wapna. Jednak zawiera niewielkie ilości jodu, żelaza i witaminy D, które są równie istotne w diecie dziecka. Mleko modyfikowane, dobrane do wieku pociechy, jest również świetnym źródłem wapnia. Jednak zawiera do 150 razy więcej Wit. D, 15 razy więcej Wit. C i E, 12 razy więcej żelaza oraz 6 razy więcej jodu, w porównaniu z mlekiem krowim. Podając dziecku 2 porcje dziennie, po 200 ml, można wspomóc realizację zapotrzebowania na istotne witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version