Badanie opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology” wskazuje, że picie herbaty może wiązać się ze zdrowszym i dłuższym życiem.
Czy herbata rzeczywiście wydłuża życie?
Herbata to napój, który jedni kochają a inni nienawidzą. Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology” mówi, że picie herbaty może wiązać się ze zdrowszym i dłuższym życiem.
Badanie
W badaniu wzięło udział ponad 100 uczestników projektu China-PAR bez historii zawału serca, udaru mózgu oraz raka.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie:
- osoby pijące regularnie herbatę (trzy lub więcej razy w tygodniu)
- osoby pijące herbatę sporadycznie (mniej niż trzy razy w tygodniu)
Analizy wykazały, że u 50-letnich uczestników badania, którzy regularnie piją herbatę, choroba wieńcowa serca i udar wystąpią o 1,41 roku później niż u ich kolegów nie pijących tego napoju. Ponadto, częstość występowania chorób serca i udarów była o 20% niższa u osób, które regularnie spożywały herbatę. Wśród osób regularnie pijących herbatę odnotowano również 15% zmniejszenie ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.
Czytaj też: 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas parzenia herbaty
Pierwszy autor badania, Xinyang Wang z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych w Pekinie, potwierdził:
„Regularne spożywanie herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z dowolnej przyczyny. Korzystne skutki zdrowotne są najsilniejsze w przypadku zielonych gatunków herbat i u osób regularnie pijących herbatę”.
Źródło: Food.ndtv.com
Zdjęcie: Pixabay
Komentarze
Komentarze