Trądzik niemowlęcy dotyka małe dzieci, badania wykazują, że choruje na niego aż 20% maluchów. Wypryski które pojawiają się na skórze, wyglądem przypominają te w okresie dojrzewania u nastolatków.
Trądzik niemowlęcy często mylony jest ze skazą białkową, atopowym zapaleniem skórą lub inną reakcją alergiczną np. na produkty które wprowadzamy dziecku do diety. Trądzik niemowlęcy pojawia się najczęściej ok. czwartego miesiąca życia, ale występuje czasem również u ok. 15-16-miesięcznych dzieci.
Typowymi objawami są drobne białe zaskórniki, grudkowate krostki najczęściej występujące na czole i policzkach. Lekarze nie do końca potrafią odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się trądzik niemowlęcy. Większość z nich jest zdania, że przyczyną są hormony płciowe – androgeny, które w okresie ciąży przedostają się do krwioobiegu dziecka przez łożysko, natomiast już po porodzie mogą być dostarczane z mlekiem matki.
Jak leczyć trądzik niemowlęcy?
Jeżeli zmiany u dziecka występują dłużej niż 2 tygodnie, należy to skonsultować z lekarzem. Leczenie trądziku niemowlęcego polega przede wszystkim na dbaniu o higienę maluszka. Pielęgnacja powinna polegać na przemyciu twarzy malucha letnią wodą z mydłem przeznaczonym dla niemowląt 1-2 razy na dobę. Trądzik niemowlęcy przebiega zazwyczaj bez żadnych powikłań. Jednak wizyta u lekarza jest wskazana w celu uniknięcia poważniejszych zmian skórnych. Z czasem trądzik przechodzi sam.
P.J.
źródło: portal.abczdrowie.pl, pixabay
Komentarze
Komentarze