Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie chce się uczyć? Dlaczego moje dziecko jest leniwe i nie chce odrabiać lekcji?- mnóstwo takich pytań pojawia się na forach o tematyce rodzicielskiej. Bezradni rodzice rozkładają ręce i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak pomóc dziecku, które buntowniczo podchodzi do tematu edukacji szkolnej.
Wiele dzieci nie chce się uczyć, ponieważ nie wyrobiło sobie odpowiedniego nawyku systematycznej nauki i odrabiania lekcji. Trudności z nauką mogą wystąpić także u dzieci, które borykają się z następującymi chorobami: dysleksją, nadpobudliwością, wadami wzroku, wadami słuchu, itp. Kiedy dziecko jest chore, może czuć się inne od reszty rówieśników. Taka sytuacja wywołuje w nim poczucie wycofania. Dziecko może negatywnie patrzeć na swoje publiczne wystąpienia, odpowiedzi ustne. Taka sytuacja wymaga interwencji nie tylko rodziców, ale i nauczycieli, którzy powinni wspierać dziecko i je motywować do dalszej nauki.
Problemy z nauką mogą także występować u dzieci, które borykają się z problemem przemocy w szkole. Dziecko wyśmiewane, szykanowane, potrzebujące akceptacji nie lubi chodzić do szkoły, ponieważ kojarzy się ona z czymś negatywnym. Taka sytuacja może sprawić, że nauka staje się prawdziwą traumą. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko cierpi- reaguj!
JAKO RODZIC:
Nigdy nie porównuj umiejętności własnego dziecka do umiejętności rówieśników. „Dostałeś czwórkę? Mateusz dostał piątkę, uczy się zdecydowanie lepiej od Ciebie”- takie komentarze jedynie wpłyną negatywnie na samoocenę twojego dziecka. Dziecko może poczuć się poniżone.
Nie krzycz, ani nie bij dziecka. Przemoc fizyczna i psychiczna spowodują jedynie odwrotny od zamierzonego skutek. Zamiast tego, postaraj się z dzieckiem porozmawiać na spokojnie. Może się okazać, że jego niechęć do nauki z czegoś wynika.
Nie strasz. Jeśli będziesz wmawiać dziecku, że z takimi ocenami jego przyszłość jest niepewna, ono samo całkowicie straci wiarę w swoje możliwości. Postaraj się zachęcić dziecko do wspólnej nauki. Tłumacz to, czego nie rozumie.
Praktycznie każde dziecko w dzisiejszych czasach korzysta z telefonu i laptopa. Czas, który przed nimi spędza najlepiej ograniczyć do dwóch, trzech godzin dziennie. Zbyt długie przesiadywanie przed komputerem, może doprowadzić do uszkodzenia mózgu i spowolnienia rozwoju dziecka. Miej to na uwadze.
Nie wyręczaj dziecka z jego obowiązków!– Możesz pomóc dziecku omówić jakiś materiał, wytłumaczyć w jaki sposób powinien obliczyć zadanie… ale nie odrabiaj za niego lekcji! Odrabianie lekcji za pociechę, może spowodować jeszcze większe problemy z nauką.
Jeśli widzisz postępy chwal swoje dziecko od razu. Nie czekaj na odpowiedni moment. To spowoduje wzrost pewności siebie u dziecka.
Zobacz też: Twoje DZIECKO ciągle PŁACZE? Oto niezawodny SPOSÓB jak je USPOKOIĆ!
Źródło: mamadu.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Komentarze
Komentarze