Proces socjalizacji dziecka zaczyna się od najmłodszych lat, ponieważ maluch zaczyna wtedy rozwijać swoje prawidłowe zachowanie społeczne.
Człowiek od urodzenia jest stworzony do kontaktów międzyludzkich, ponieważ w chwili narodzenia potrzebuje bliskości drugiej osoby. W tym przypadku jest to więź nowonarodzonego dziecka ze swoją mamą. Relacja międzyludzka kształtuje rozwój psychosomatyczny od najmłodszych lat.
W konsekwencji przekłada się to na dalsze kroki stawiane w życiu ora na rozwój. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać malucha to towarzystwa rówieśników lub dzieci w podobnym wieku. Najpierw poprzez zabawę z rodzeństwem lub kolegami np. w parku, a później w przedszkolu.
Nie rodzimy się z umiejętnościami pracy w grupie czy bezproblemowym nawiązywaniem kontaktów. Te umiejętności możemy nabywać od najmłodszych lat i zdobywać je jako doświadczenie życiowe. Maluch nie nauczy się tego od rodzica.
ZOBACZ TEŻ: REWOLUCYJNY LEK NA RAKA jest już DOSTĘPNY! Będzie leczyć szeroki zakres nowotworów!
Dziecku nie wystarcza sam kontakt z osobami dorosłymi, potrzebuje do tego równych sobie, a więc rówieśników. Wtedy obie strony znajdują się na równorzędnych pozycjach. Takie zachowanie wymaga organizacji, zaangażowania i kreatywności.
Jaki wiek jest najistotniiejszy dla dziecka w kontaktach międzyludzkich?
Jest to wiek przedszkolny, ponieważ wtedy kształtuje się świadomość bycia częścią społeczeństwa.
Młody człowiek w towarzystwie rówieśników nabywa także umiejętności radzenia sobie z krytyką, agresją i odrzuceniem. Rozwija takie umiejętności interpersonalne takie jak: rozwiązywanie konfliktów czy rozpoznawanie pozytywnych i negatywnych zachowań. Te aspekty umożliwią mu w przyszłości radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Rodzic powinien oczywiście zadbać, aby relacje pociechy opierały się tylko na zdrowych, a nieszkodliwych znajomościach. Późne wprowadzenie dziecka w świat zależności międzyludzkich lub izolowanie go od kontaktów z rówieśnikami może spowodować poważne zaburzenia w rozwoju, a nawet niedostosowanie społeczne.
Jakie zmiany zachodzą u dziecka, gdy przebywa z rówieśnikami?
Takie dzieci stają się bardziej przyjacielskie i emocjonalnie bardziej rozwinięte od osób, które wychowywały się bez towarzystwa lub w ograniczonym gronie. Rodzi to empatię oraz źródło wsparcia, zrozumienia i lepszego radzenia sobie z problemami.
ZOBACZ TEŻ:Anna Lewandowska zdradziła SPOSÓB na SPOKOJNE DZIECKO! Zobacz VIDEO!
Źródło:poradydlarodziców
Źródło zdjęcia:pixabay
Komentarze
Komentarze