Pieprzyki to zmiany barwnikowe, które występują u każdego i są całkowicie naturalne, nie zawsze jednak muszą się nam podobać. Laser CO2 pozwala na natychmiastowe odparowanie niechcianej zmiany skórnej i przywrócenie skórze jednolitej struktury. Jakie są wskazania do usuwania pieprzyków laserem? Na czym polega ten zabieg?
Wskazania do niechirurgicznego usuwania pieprzyków
Usuwanie pieprzyków przy pomocy lasera możliwe jest w przypadku leczenia nienowotworowych zmian barwnikowych. Mogą one być wrodzone lub nabyte. Wrodzone pieprzyki widoczne są na skórze od momentu urodzenia, nabyte tworzą się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Wskazaniem do usunięcia pieprzyka czy znamienia są względy estetyczne, ale też lokalizacja zmiany w miejscu narażonym na otarcia.
Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, likwidacja zmian skórnych nie może obyć się bez wstępnej konsultacji dermatologicznej. Ponieważ łagodne zmiany barwnikowe łatwo jest pomylić z objawami czerniaka (nowotworu skóry), wszystkie pieprzyki warto konsultować regularnie z dermatologiem (raz do roku). Lekarz wykona badanie dermatoskopem oraz oceni znamiona pod kątem cech atypowych, do których należą:
- asymetryczny kształt,
- nieregularne brzegi,
- nietypowe zabarwienie,
- powiększanie się,
- krwawienie.
Jeśli pieprzyk nie posiada żadnych niepokojących cech, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu minimalnie inwazyjnego zabiegu, czyli usuwanie pieprzyków laserem. W przypadku trudności w określeniu charakteru zmiany skórnej lekarz może podjąć decyzję o jej chirurgicznym wycięciu, co umożliwia dalszą diagnostykę (badanie histopatologiczne).
Usuwanie pieprzyków laserem CO2
Zabieg usuwania pieprzyków wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowy. Procedura jest bezkrwawa i komfortowa dla pacjenta. Tryb pracy lasera dobierany jest odpowiednio w zależności od głębokości i wielkości zmiany. Laser CO2 bardzo precyzyjnie usuwa wierzchnią warstwę leczonego obszaru skóry przy minimalnej ingerencji w tkankę otaczającą.
Laser CO2 emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Pod wpływem działania lasera zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezkrwawy. Następnego dnia po zabiegu, miejsce po usunięciu pieprzyka pokrywa się powierzchownym, brązowym strupkiem. Całkowite zagojenie następuje po upływie 3-4 tygodni.
Zalety laserowego usuwania pieprzyków
Laserowe usuwanie znamion i pieprzyków to metoda, która ma liczne zalety. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto skorzystać właśnie z tego sposobu likwidacji zmian skórnych. Jakie są plusy zastosowania lasera CO2?
- Skuteczność zabiegu została potwierdzona klinicznie, a efekty są niemal natychmiastowe. Pieprzyk znika całkowicie, a na jego miejscu nie tworzy się blizna.
- Usuwanie pieprzyków laserem to całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna metoda.
- Procedura jest szybka i komfortowa, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
- Pierwszy zabieg bardzo często pozwala na całkowite wyeliminowanie niechcianej zmiany. W przypadku rozleglejszych zmian wykonuje się serię zabiegów.
- Usuwanie pieprzyków nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta, nie ma też zbyt wielu przeciwwskazań do jego wykonania.
- Laserowe usuwanie zmian skórnych można przeprowadzić niezależnie od wieku – nawet w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowego usuwania zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Komentarze