Site icon Dziecko i Figura

Uwaga, ważne! Jak uczciwie walczyć ze swoim partnerem?

Nie ma czegoś takiego jak związek wolny od konfliktów. Jedni będą walczyć – a drudzy po prostu się nie zgadzać. W rzeczywistości, jeśli nie masz sporadycznych kłótni, jedno z was prawdopodobnie dusi coś w sobie, co nie jest zdrowe. Ale jest dobry sposób na kłótnię – skuteczny styl jest niezbędnym składnikiem dobrego związku.

Judith Wallerstein w swojej książce „Dobre małżeństwo” zaleca stosowanie tych strategii w celu osiągnięcia porozumienia:

#Zgadzam się, w jaki sposób się nie zgodzisz.

Większość par, które walczą skutecznie, stworzyło zasady, jak to robić. Co to znaczy? Rozpoznali nieuchronność konfliktu i wiedzą, jak sobie z nim radzić.

O co najprawdopodobniej się spierasz?

W spokojniejszych momentach porozmawiaj o tym, jak chcesz poradzić spór. Możecie uzgodnić byście nigdy nie kładli się spać w gniewnie, lub gdy powstanie nieporozumienie, pójdziecie razem na spacer, aby porozmawiać.

#Walcz dobrze

Ważne jest, aby kłócić się bez poniżania swojego partnera. W dobrej walce powinieneś być w stanie walczyć swobodnie, bez obawy, że jedno z was wyjdzie za drzwi. Nigdy nie obwiniaj ani nie wciągaj dzieci w kłótnię – w takich sytuacjach nie ma zwycięzców.

#Nie odchodź

Chociaż niektóre pary zdają się prowadzić tę samą kłótnię w kółko, staraj się nie wywoływać wszystkich – lub jakichkolwiek – poprzednich krzywd, kiedy się kłócisz. Zamiast tego skup się na najbliższym problemie („Żałuję, że nie zauważyłeś, że Julia potrzebowała zmiany ubioru”), a nie ogólnej sytuacji („Nigdy nie zwracasz uwagi na to, czego dziecko potrzebuje!”).

#Weź czas

Kiedy wszystko wybuchnie, zrób sobie przerwę. Pomoże ci to uniknąć poruszania się w świecie irracjonalnym. Później, gdy oboje się schłodzicie, porozmawiajcie ze sobą i zapytajcie: „Jak to rozwiązujemy? Naprawdę porozmawiajmy o tym, jak się czujemy i jak możemy to naprawić”.

#Nie przy dzieciach

Nie ma nic gorszego dla dziecka niż widok skłóconych rodziców. Kłótnię prowadź zawsze za zamkniętymi drzwiami, zwłaszcza, jeśli spieracie się o obowiązki związane z opieką nad dziećmi. Po kłótni ogłoście rozejm. Niezależnie od tego, ile dzieci mają lat, muszą wiedzieć, że rodzice mogą się kłócić, o ile osiągną kompromis. Niech dzieci widzą, że jesteście uczuciowi i pielęgnujecie się nawzajem. Nauczy ich to, że ich rodzice mogą się różnić, ale  rozwiązują konflikt i okazują sobie miłość i troskę.

DB

Źródło: babycenter.com

Foto: shutterstock

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version