Stres jest w życiu czymś normalnym i od czasu do czasu dokucza każdemu z nas. Jednak kobiety w ciąży powinny unikać go jak ognia, ponieważ może on bardzo negatywnie wpłynąć na ich nienarodzone dziecko.
Każda kobieta w ciąży reaguje na stres inaczej. Są takie, które radzą sobie z nim z łatwością, z kolei inne załamują się nawet przy najmniejszej konfrontacji ze swoim stresorem.
CO POWODUJE STRES?
Istnieje wiele sytuacji, które mogą powodować stres u kobiety w ciąży. Typowe stresory dla kobiety w ciąży mogą obejmować:
- Nieporozumienia z partnerem
- Nieporozumienia ze współpracownikami lub szefem
- Stres w pracy
- Problemy rodzinne
- Dyskomfort i choroby związane z ciążą
- Myśli o tym, jaki będzie poród i macierzyństwo
- Problemy finansowe
- Nieoczekiwane zmiany w życiu, takie jak utrata bliskiego członka rodziny lub rozstanie z małżonkiem
- Katastrofalne wydarzenia, takie jak np. trzęsienie ziemi
Stres nie jest zły, pod warunkiem, że jest okazjonalny. Jeśli jednak staje się przewlekły, jest on zły dla każdego, a szczególnie dla kobiety noszącej w swoim łonie dziecko.
Lekarze uważają, że stres wpływa na rozwijające się dzieci na dwa sposoby: bezpośrednio i pośrednio. Hormony stresu pochodzące od mamy, mogą bezpośrednio zakłócać rozwój neurologiczny dziecka.
Według The Guardian, stres zaczyna wpływać na nienarodzone dzieci bardzo wcześnie, ponieważ już około 17 -tego tygodnia ciąży. Stres wpływa również na zdrowie matki, co pośrednio wpływa na płód, który ona nosi. Stres wpływa także na jakość opieki, jaką matka zapewnia swojemu dziecku.
Czytaj też: Idą zmiany! Kobiety w ciąży będą mogły ZA DARMO…
SKUTKI STRESU
W momencie zajścia w ciążę, kobiece ciało zaczyna się zmieniać na wiele sposobów, aby utrzymać ciążę. Kiedy przyszłej matce zaczyna dokuczać stres, hormony stresu zakłócają różne zmiany fizjologiczne. Stres wyzwala reakcję walki lub ucieczki oraz profil przeciwzapalny, który zakłóca prawidłowy rozwój płodu.
Częsty poziom stresu naraża matkę i/lub dziecko na:
Stan przedrzucawkowy
Kiedy ciało doświadcza stresu, ostrzega serce, aby pompowało więcej krwi do mięśni w gotowości do walki lub ucieczki. Badania potwierdzają, że ta reakcja powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Kiedy skok tętna mamy nadal występuje, matka może rozwinąć stan przedrzucawkowy. Stan przedrzucawkowy wpływa na przepływ krwi do łożyska, co oznacza, że mama pozbawia swoje dziecko tlenu i ważnych składników odżywczych.
Przedwczesny poród
Możliwość poronienia po szóstym tygodniu ciąży jest niewielka, ale gdy przyszła mama ciągle się stresuje, zwiększa ryzyko utraty ciąży lub wczesnego porodu, jeśli jest już w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.
Niska waga po urodzeniu
Stres powoduje również niską masę urodzeniową u dzieci. Jak wspomniano wcześniej, długotrwały stres zakłóca przepływ krwi do łożyska, co oznacza, że zmniejsza zapasy żywności dla dziecka. Gdy zdarza się to często, nienarodzone dziecko nie jest w stanie rosnąć i przybrać odpowiedniej masy urodzeniowej.
Zredukowana funkcja mózgu
The Guardian mówi także o innym badaniu, w którym starano się znaleźć korelację między stresem matki a funkcją mózgu dziecka. Chociaż badanie nie jest w pełni rozstrzygające, sugeruje, że hormony stresu wpływają na mózg nienarodzonego dziecka, a także na jego funkcję, gdy dziecko przyjdzie już na świat. Istnieją nawet dowody potwierdzające twierdzenie, że stres w czasie ciąży obniża IQ dziecka.
Zaburzenia psychiczne
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu wykazało, że stres zakłóca rozwój dziecka w łonie matki i może wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne nienarodzonego dziecka. Jednym z takich zaburzeń jest ADHD lub zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi.
Odrębne badanie potwierdza również, że stres zakłóca działanie drobnoustrojów w kanale rodnym, co wpływa na rozwój mózgu, gdy dostaną się do jelit dziecka. Takie zmiany w mikrobiomie mogą powodować u dziecka autyzm i schizofrenię.
Wpływ hormonów stresu na płód jest nadal badany i, miejmy nadzieję, że eksperci będą w stanie jasno ustalić wpływ stresu na nienarodzone dziecko.
Czytaj też: Planujesz nagrać swój poród? Koniecznie weź to pod uwagę!
Źródło: Babygaga
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze