Site icon Dziecko i Figura

Wszystkich Świętych na wesoło! Poznaj najdziwniejsze tradycje Święta Zmarłych!

tradycje

Pexels

Jakie są najdziwniejsze tradycje Święta Zmarłych? Sprawdźcie!

Koniec października to czas, w którym mieszkańcy USA przygotowują się do świętowania Halloween. Polacy myślą zaś o zbliżających się uroczystościach Wszystkich Świętych, które przypadają 1 listopada. Dowiedzcie się, w jaki sposób kraje na całym świecie świętują ten dzień. Jakie są najdziwniejsze tradycje?

 

Odległe tradycje

W Kościołach łacińskich jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego.

 

Obchody liturgiczne

Obchody liturgiczne Wszystkich Świętych obejmują oficjum oraz uroczystą mszę. Ludzie udają się tego dnia na cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach swoich bliskich.

Święto to jest i było dniem wolnym od pracy, również w czasach PRL-u, ale kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych, Dniem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci.

Wszystkich Świętych to święto pełne zadumy i refleksji. Z całą pewnością daleko nam do sposobu, w jaki jest ono obchodzone na świecie, gdzie na grobach odbywają się tańce, śpiewy a nawet ma miejsce spożywanie pokarmów oraz… picie ulubionego alkoholu zmarłego.

 

W jaki sposób kraje na całym świecie świętują ten niezwykły dzień?

 

1. Meksyk

Dia de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, obchodzony jest w Meksyku 2 listopada. Początkowo to święto pogańskie obchodzone było latem (zwykle na początku sierpnia), ale zostało dostosowane do Kościoła katolickiego po hiszpańskiej kolonizacji Meksyku w XVI wieku, aby zbiegło się z Dniem Wszystkich Duszy.

Czaszki

Oryginalny festiwal reprezentowany przez Calaverę (czaszkę) poświęcony był „Pani umarłych”, współczesnej La Calavera Catrina. W tym dniu rodzina i przyjaciele zbierają się przy grobach bliskich, spędzając tam cały dzień, ucztując przy pan de muerto (chleb zmarłych) i pijąc ulubiony alkohol zmarłego.

Symbolika

Specjalne przedmioty należące kiedyś do zmarłego, zdjęcia, nagietki azteckie i smakołyki, takie jak kandyzowana dynia, cukrowe czaszki i listy od rodziny, również są przynoszone na grób, żeby zachęcić dusze do odwiedzenia. Koce i poduszki są składane na grobach, aby pomóc duchom odpocząć po długiej podróży.

Tego dnia w Meksyku odbywają się liczne parady i inne uroczystości upamiętniające zmarłych.

Pexels

 

2. Hiszpania

Trzydniowe obchody rozpoczynają się 31 października, zaczynając się od Dia de las Brujas (Dzień Wiedźm/Halloween), następnie Dia de Todos los Santos (Dzień Wszystkich Świętych), a później Dia di los Muertos (Dzień Zmarłych/Wszystkich Dusz). W ciągu tych trzech dni celebruje się umarłych i ciągłość życia.

Różne miasta i wsie mają swoje odmienne tradycje, z których każda jest celebrowana w nieco inny sposób. Jedną z wyjątkowych tradycji obserwowanych w Galicji jest wytwarzanie Queimady. Podczas przygotowywania i picia tego napoju wypowiadane jest zaklęcie. Uważa się, że jest to sposób na odgonienie wszelkich złych duchów. Dekoracje z rzeźbionych dyń i kolorowe kostiumy można zobaczyć we wszystkich miastach na Halloween.

W Dniu Wszystkich Świętych odbywają się jesienne jarmarki muzyki i tańca, na których można skosztować wielu sezonowych przysmaków, takich jak pieczone kasztany, słodkie ziemniaki, słodkie wino i ciasta marcepanowe.

Dzień Wszystkich Dusz obchodzony jest tak samo jak w Meksyku. W tym dniu odwiedza się groby bliskich i składa duszom ofiary.

 

3. Szkocja

Szkocja to kolejny celtycki kraj, w którym świętowano koniec żniwa, Samhain. Powstały tutaj różne tradycje, z których niektóre są nadal celebrowane. Dzieci przebrane w upiorne stroje, żeby odstraszyć złe duchy, które wędrowały po ich wioskach (tradycja zwana guising). Mummers ubrani w przerażające kostiumy, wykonujące krótkie pokazy, w zamian za prezenty – to tylko niektóre z nich.

Inne tradycje festiwalowe polegały na gotowaniu jabłek i jedzeniu bułeczek pokrytych melasą. Wszystkie te tradycje można dziś zobaczyć w szkockich obchodach Halloween.

Jedną z utraconych tradycji jest obieranie jabłek. W dawnych czasach ludzie obierali całe jabłko za jednym razem, a następnie wyrzucali skórkę za lewe ramię. Kształt, w którym wylądowała skórka, był pierwszą literą imienia przyszłych małżonków.

Pexels

 

4. Włochy

Halloweenowe latarnie z dyni są bardzo popularne we Włoszech. Mają za zadanie oświetlić ścieżkę dla zmarłych, aby powrócili do swoich bliskich. Wykorzystuje się je też do przechowywania ofiar za zmarłych, takich jak wino. Wiele miast organizuje parady muzyki, świateł i pożarów. Ludzie przebierają się za wiedźmy, duchy i upiory, a dzieci pukają do drzwi prosząc o słodycze w zamian za modlitwy za zmarłych.

 

5. Singapur

Podobnie jak wiele innych krajów, Singapur świętuje zmarłych w ciągu trzech dni – od 31 października do 2 listopada. Jednak tradycje takie jak cukierek albo psikus, nie są popularne w Singapurze.

Upiorne parady, pochodnie i rzeźbione dynie oświetlające ulice miast, pomagając stworzyć atmosferę typową dla Halloween. Inne uroczystości obejmują wycieczki z przewodnikiem do niektórych z najstraszniejszych miejsc w Singapurze, w tym nawiedzonych dworów, cmentarzy, parków i szpitali.

Na ulicach można natrafić na ludzi w kolorowych strojach i z pomalowanymi twarzami. Można też wziąć udział w kolacji o tematyce upiornej, pośród zwierząt, duchów, diabłów i czarownic…

Czytaj też: Żałoba – etapy żałoby i jak je przeżyć?

Źródło: Wikipedia, Insightguides.com

Zdjęcia: Pexels

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version