Site icon Dziecko i Figura

Wysokie ryzyko raka piersi – co możemy z tym zrobić?

piersi

Unsplash

Eksperci twierdzą, że osoby z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, jak Angelina Jolie, mają spory dylemat, jeśli chodzi o dostępne dla nich opcje. Dlaczego?

Kilka lat temu w artykule dla „New York Timesa”, aktorka ujawniła, że poddała się zabiegowi podwójnej mastektomii. Chciała się w ten sposób uchronić się przed rakiem piersi. Jolie twierdzi, że posiada mutację genu BRCA1, która znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

„Dla osób z mutacjami genu BRCA decyzja o tym, co robić, może mieć skutki psychologiczne oraz finansowe. Może mieć wpływ nie tylko na pacjentkę, ale także na jej rodzinę i bliskich” – twierdzi doktor Myra Barginear, onkolog z Nowego Jorku.

Czytaj też: Uwielbiamy go za „Barwy szczęścia”. Niestety ma RAKA

Instagram

Końcowa decyzja jest decyzją indywidualną…

A kobieta podejmuje ją konsultując się z lekarzem. Czynniki takie jak historia choroby w rodzinie lub to czy pacjentka ma dzieci, mogą odgrywać rolę przy wyborze opcji. Według Fundacji Susan G. Komen, podwójna mastektomia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi o około 90 procent u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania. Niektóre kobiety wybierają ten zabieg, bo zmniejsza ich obawy przed wystąpieniem raka piersi.

Są jednak inne opcje działania

Kobiety mogą, na przykład zdecydować się na „aktywny nadzór” raka piersi. Oznacza to, że będą badane wcześniej i dużo częściej. Zalecane jest, żeby kobiety z wysokim ryzykiem raka piersi miały robioną mammografię oraz rezonans magnetyczny raz do roku. Badania te należy wykonywać począwszy od 25. roku życia. Badanie piersi powinno się natomiast odbywać co pół roku do 12 miesięcy. Badania nie zmniejszą ryzyka wystąpienia raka piersi, ale pomogą wcześniej go zdiagnozować.

Unsplash

Chemoprewencja

Chemoprewencja, czyli przyjmowanie leków mających zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi, to kolejna opcja. Niestety jest ona możliwa tylko dla niektórych kobiet, a przyjmowanie takich leków może prowadzić do zatorów oraz raka macicy. Mało jest również informacji na temat tego, w jakim stopniu leki te zmniejszają ryzyko raka piersi u osób z mutacja genu BRCA.

Mutacje genu BRCA nie są zjawiskiem rzadkim

Według National Cancer Institute, 1 na 400 osób posiada mutację genu BRCA, a według Mayo Clinic, mutacje BRCA są odpowiedzialne zaledwie a 5 do 10 procent zachorowań na raka piersi oraz raka jajników. Według Fundacji Komen, przeciętna kobieta w USA ma 12% szansę na zachorowanie na raka piersi przed 85. rokiem życia. Niektóre badania sugerują, że kobiety z mutacją genu BRCA1, mają 50-70% szans na zachorowanie na raka piersi przed 70. rokiem życia, a kobiety z mutacją genu BRCA2, mają 40-60% procent szans na zachorowanie.

„Geny BRCA1 oraz BRCA2 mają trzymać raka pod kontrolą poprzez reperowanie DNA” – powiedziała Annette Lee z Feinstein Institute for Medical Research w Manhasset.

Mutacje tych genów przeszkadzają w procesie naprawczym

„Jeśli nie możesz naprawić DNA, to mutacje się kumulują, co przyczynia się do wystąpienia raka” – dodała.

Czytaj też: CHOROBA Kożuchowskiej! Gwiazda wyznała, że cierpi na…

Unsplash

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Instagram, Unsplash

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version