Site icon Dziecko i Figura

ZACHCIANKI CIĄŻOWE. Czego pragną ciężarne? Skąd się biorą zachcianki?

www.freepik.com

Zachcianki ciążowe to nie żaden mit. Kobiety w ciąży faktycznie często sięgają po produkty, których wcześniej nie jadły, lub też łączą je ze sobą w nieoczywisty sposób. Jakie są najpopularniejsze zachcianki ciążowe? I skąd właściwie się to bierze?

Zachcianki pojawiają się w różnych okresach ciąży i mają większą lub mniejszą intensywność. Zdecydowana większość ciężarnych tego doświadcza, jednak zdarza się czasem, że ciężarna nie odczuwa żadnych zachcianek.

 

Najpopularniejsze zachcianki ciążowe

Kobiety w ciąży często mają ochotę na łączenie ze sobą potraw i smaków, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Popularnym połączeniem jest ogórek kiszony i czekolada, lub dżem truskawkowy. Niektóre przyszłe mamy zajadają się ze smakiem kanapkami z serem żółtym i dżemem.

Zdarzają się także anty- zachcianki ciążowe. Niektóre przyszłe mamy źle reagują na pewne zapachy i smaki, np. zapach kawy może wywoływać mdłości. Podobnie jest w przypadku mięsa. Spora grupa ciężarnych czuje niechęć do mięsa, mimo że wcześniej je jadły.

Należy jednak zadbać, aby wykluczane produkty zastępować innymi o podobnych wartościach odżywczych.

 

www.freepik.com

 

Skąd się biorą zachcianki ciążowe?

Skoro większość ciężarnych ma zachcianki, to zapewne musi być jakaś przyczyna.

Okazuje się jednak, że etiologia zachcianek ciążowych nadal nie jest znana. Pozostają nam tylko domysły.

Według ludowych wierzeń i stereotypów, jeśli kobieta ma ochotę na kwaśne, to urodzi chłopca, natomiast jeśli ma ochotę na słodkie, to urodzi dziewczynkę.

Specjaliści natomiast podejrzewają, że zachcianki, jak również preferencje smakowe i zapachowe w ciąży, biorą się ze zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Możliwe też, że zachcianki wynikają z niedoborów substancji odżywczych, ponieważ organizm kobiety ciężarnej jest w stanie zwiększonego zapotrzebowania.

Ponadto, w czasie ciąży zmysły wyostrzają się, dlatego przyszła mama może inaczej niż zwykle reagować na wybrane smaki i zapachy.

 

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza zupka dla niemowlaka. Od czego zacząć?

 

Źródło: www.pbkm.pl

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version