Już Aztekowie docenili niezwykłe właściwości nasion chia. Nazywali je „świętym pokarmem” i były głównym składnikiem ich diety – zapewniały Aztekom energię na cały dzień. Nazwa nasion pochodzi od wyrazu „chian”, co oznacza oleisty i rzeczywiście, aż w 34% nasiona te składają się z tłuszczy. Jakie zdrowotne właściwości mają nasiona chia? Oto najważniejsze z nich.
Bogactwo składników mineralnych
Składniki mineralne zawarte w nasionach chia pełnią ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zawierają żelazo, które bierze udział w transporcie tlenu w organizmie, fosfor, który wspomaga zdrowie tkanek i kości, mangan, który chroni przed działaniem wolnych rodników, magnez, który wspomaga pracę układu nerwowego, a także selen, który obniża ryzyko wystąpienia chorób serca. Więcej o właściwościach selenu przeczytasz tutaj.
Źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6
Nasiona chia składają się do 35% tłuszczu, który w większości składa się z kwasów wielonienasyconych. Jest to niezwykła właściwość, ponieważ organizm nie potrafi ich sam syntezować, a kwasy te są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Spełniają ogromną funkcję w pracy układu nerwowego, a także sercowo-naczyniowego. Dodatkowo regulują poziom cholesterolu we krwi, a także mają zbawienny wpływ na nasz wzrok.
Właściwości przeciwutleniające
Nasiona są źródłem cennych przeciwutleniaczy, które wykazują działanie antyoksydacyjne i wspierają układ immunologiczny organizmu. Dodatkowo przeciwutleniacze hamują produkcję wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów.
Źródło błonnika
Eksperci od odchudzania coraz częściej uwzględniają nasiona chia w jadłospisie dietetycznym osób zmagających się z otyłością. Wszystko za sprawą błonnika, który wchłania dużą ilość wody, rozszerza się w żołądku i zapewnia uczucie sytości na długi czas. Błonnik jest niezwykle ważny podczas stosowania każdej diety. Więcej o zbawiennych właściwościach błonnika przeczytasz tutaj.
Jak włączyć nasiona chia do diety?
Włączenie nasion chia do diety jest bardzo proste. Można spożywać je na surowo, dodając do jogurtu, kaszy, ryżu lub do deserów. Piekąc domowy chleb, warto posypać go nasionami chia. Warto uzupełniać sałatki tym wartościowym składnikiem. By uzyskać najlepsze efekty, należy spożywać 20 g nasion chia dwa razy dziennie.
Komentarze
Komentarze