Site icon Dziecko i Figura

8 oznak, że twoje dziecko jest PRZEŚLADOWANE w szkole!

prześladowane

Unsplash

Podejrzewasz, że twoje dziecko jest ofiarą zastraszania? Oto 8 oznak, na które koniecznie powinnaś zwrócić uwagę!

Prześladowanie może mieć charakter fizyczny, emocjonalny lub werbalny. Twoje dziecko może natknąć się w szkole na łobuza, który nieustannie je popycha lub uderza pięścią w twarz, bądź na kogoś, kto kradnie jego żywność lub rzeczy osobiste…

Ponieważ zastraszanie odbija się emocjonalnie na dziecku, może upłynąć trochę czasu, zanim zdasz sobie sprawę, że twoje dziecko jest ofiarą prześladowania. Skąd masz zatem wiedzieć, czy twoje dziecko jest lub było ofiarą zastraszania?

Oto 8 oznak, że twoje dziecko jest prześladowane w szkole!

1. Podarte i powyciągane ubrania

Jeśli twoje dziecko wraca do domu z podartymi ubraniami lub brakującymi guzikami, może być ofiarą zastraszania. Kiedy tak się dzieje, dziecko zazwyczaj unika tematu i nie chce rozmawiać o tym, co się dzieje w szkole.

Podarta odzież może być wynikiem fizycznego pobicia lub uderzenia. Jako matka powinnaś zadawać pytania otwarte, aby rozpocząć rozmowę ze swoim dzieckiem. Zadawanie pytań typu: „Jak traktują cię inne dzieci?” lub „Jak ci minął dzień w szkole?”, może pomóc twojemu dziecku się otworzyć.

2. Siniaki na twarzy i ciele

Siniaki, zadrapania, skaleczenia, czerwone ślady lub opuchnięte części ciała, są wyraźnymi oznakami tego, że nasze dziecko jest ofiarą znęcania się w szkole.

3. Coraz mniejsze grono przyjaciół

Czy twoje dziecko narzeka, że ​​samo zjadło obiad? A może często powtarza, że nikt go nie lubi w szkole lub powiedziało ci ostatnio, że nikt nie chce się z nim bawić? Wszystko to jest dowodem na to, że twoje dziecko może być ofiarą prześladowania.

Izolacja bardzo często jest oznaką zastraszania. Wyzywanie, groźby i uderzenia mogą sprawić, że twoja pociecha stanie się samotnikiem. Nawet jeśli twoje dziecko ma przyjaciół, mogą oni się wycofać i obserwować całą sytuację z daleka, obawiając się, że to oni będą kolejnymi ofiarami zastraszania.

4. Strach przed pójściem do szkoły

Szkoła stanowi doskonałą bazę do zastraszania. Kiedy twoje dziecko jest nieustannie wyśmiewane, wyzywane i zastraszane, to oczywiste, że boi się chodzić do szkoły. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę nawet na niewielkie zmiany w zachowaniu dziecka, zanim będzie za późno. Jeśli twoje dziecko ciągle wymyśla, dlaczego nie chce pójść do szkoły, należy znaleźć prawdziwy powód jego zachowania.

Czytaj też: Coraz więcej dzieci NIE MOŻE skoncentrować się na nauce! WINNA jest…

Unsplash

5. Częste bóle głowy i brzucha

Dziecko, które jest ofiarą zastraszania, może cierpieć z powodu bólu głowy i żołądka. Już sama myśl, że musi pójść do szkoły powoduje u niego stres i może prowadzić do bólu. Jeśli pielęgniarka szkolna często dzwoni do ciebie, żebyś odebrała dziecko ze szkoły, lub twoje dziecko choruje w ciągu tygodnia, ale w weekendy jest całkowicie zdrowe, może to być znak, że coś jest nie tak. Zadawanie otwartych pytań pomoże ci zrozumieć problem. Warto zapytać dziecko: „Ostatnio źle się czułeś. Czy masz jakiś  problem?”.

6. Problemy ze snem i koszmary

Ofiara zastraszania zawsze jest niespokojna i nerwowa. Ciągle się zamartwia i zastanawia się, co się wydarzy następnego dnia w szkole. Jeśli twoje dziecko jest ofiarą, z pewnością wpłynie to na jego sen.

Podrzucanie i częste obracanie w nocy, może być oznaką problemów ze snem. Możesz także usłyszeć, jak twoje dziecko budzi się kilka razy w nocy lub ma koszmary.

7. Obniżenie ocen

Obniżenie ocen to kolejny znak, że twoje dziecko może być prześladowane w szkole. Ofiara zastraszania traci zainteresowanie nauką, ma trudności z koncentracją, nie zadaje ani nie odpowiada na pytania, a ostatecznie nie zalicza kartkówek i klasówek.

Jeśli twoje dziecko wydaje się być wycofane i nie chce brać udziału w zajęciach pozalekcyjnych ani edukacyjnych, może to oznaczać, że skrywa jakiś sekret.

8. Zmniejszenie/zwiększenie apetytu

Stres wpływa na każdą osobę inaczej. Zastraszanie w szkole może spowodować zmniejszenie apetytu u twojego dziecka. Możesz zauważyć, że omija posiłki lub bawi się jedzeniem zamiast jeść. Z drugiej strony, niektóre dzieci, tak jak dorośli, zajadają lęk próbując go zwalczyć. Tak czy inaczej, wszelkie zmiany w nawykach żywieniowych mogą być niepokojącymi objawami zastraszania.

Czytaj też: Prawda wyszła na jaw! Rodzice mają tendencję do faworyzowania…

Unsplash

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version