Nauczyciele w Irlandii Północnej są zaniepokojeni. Wzywają naukowców do podjęcia badań, mających na celu ustalenie wpływu nowoczesnych technologii na zdolności dziecka oraz jaki wpływ urządzenia te mają na naukę.
Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców (ATL) jest zaniepokojone tym, jak długo dzieci spędzają przy komputerze i cyfrowych gadżetach, które teraz można zabrać ze sobą już wszędzie. Niektórzy uczniowie wciąż są roztargnieni i nie są w stanie się skoncentrować, ani nawet udzielać towarzysko wśród rówieśników.
Mark Langhammer z ATL, powiedział: „Słyszymy doniesienia o bardzo małych dzieciach, które przychodząc do szkoły zupełnie nie mogą się skoncentrować na nauce. Nie są też w stanie zintegrować z grupą, ponieważ tyle czasu spędzają grając i udzielając się na serwisach społecznościowych. Chcielibyśmy, by Departament Edukacji dał wytyczne dla wszystkich rodziców, ile czasu dziennie maksymalnie dzieci powinny spędzać przed komputerem”.
Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem monitora, to nie tylko problem w Irlandii, ale również w Polsce. Dzieci nie mają wprowadzanych ograniczeń, jeżeli chodzi o granie na komputerze, co również ma odzwierciedlenie w nauce.
Czytaj też: SZOK! Daje dzieciom smartfon, a SAMA w tym samym czasie…
Rodzice nie są świadomi realnych zagrożeń i tego, że technologia cyfrowa może jednocześnie pomóc w rozwoju, jak i go zaburzyć. Trzeba mieć na oku w co i ile czasu dziecko gra i na jakie strony internetowe wchodzi.
Jest wiele negatywnych wpływów technologii na uczniów. Między innymi jest to całkowity brak motywacji, co niszczy zdolność do uczenia się. Przyzwyczajenie do hałasu i kolorów sprawia, że nastolatkowi trudno jest się skupić na czymkolwiek, co nie jest, wedle jego mniemania, ekscytujące.
Dla wielu dzieci, które zaczynają szkołę, zaczyna się czas, kiedy czegoś im się zabrania. Nie mogą robić określonych rzeczy i mają obowiązki – niewielkie, ale zawsze. Wtedy zaczynają być agresywne, ponieważ gry podsunęły im pomysł, że przemoc jest odpowiedzią na każdy problem.
Czytaj też: Maluch NIE chce się BAWIĆ i przeszkadza? Zamiast SMARTFONA, włącz dziecku TO!
Źródło: BBC
Zdjęcia: Unsplash, Pixabay
Komentarze
Komentarze