Nam cukier smakuje, ale co na to nasze organizmy? Według najnowszych badań, substancja ta prowadzi nie tylko do wzrostu wagi, lecz także do depresji, stanów lękowych i nadmiernego stresu.
Dieta bogata we fruktozę w okresie dorastania powoduje w późniejszym czasie zwiększenie dolegliwości ze strony depresji i stanów lękowych. Zmienia również odpowiedź mózgu na wystąpienie stresu. Fruktoza jest cukrem naturalnie występującym w owocach i warzywach. Obecnie jednak stosuje się ją w przemyśle spożywczym, dodając niemalże do wszystkiego – od ciastek, przez lody, aż po napoje.
Naukowcy powiązali fruktozę z nowoczesnymi, powszechnymi zaburzeniami zdrowia, jak np.: nowotwory, choroby serca, uszkodzenie nerek, nadciśnienie, cukrzyca typu drugiego oraz demencja. Po ostatnich badaniach stwierdzili także, że pobudza niektóre szlaki w mózgu, które wpływają na zmianę zachowań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nastolatków, ponieważ to w tym okresie rozwijają się modele reagowania na stres. Jeśli organizm stanie się na niego zbyt wrażliwy, to w życiu dorosłym człowiek będzie bardziej podatny na jego negatywne działanie.
Efektami długotrwałego narażenia na stres mogą być: zwiększone ciśnienie krwi, osłabienie układu odpornościowego, podwyższone ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz bezpłodność i przyspieszenie procesów starzenia.
Podczas badania Constance Harrell z Emory University w Atlancie i jej zespół naukowy obserwowali szczury dorosłe i dorastające. Wśród obu grup były osobniki na diecie standardowej i wysokofruktozowej. Po 10 tygodniach wprowadzono je w stan stresu, zmuszając do pływania lub do pokonywania labiryntu na wysokości. Dorastające szczury będące na diecie obfitującej we fruktozę inaczej odpowiadały na stres już na poziomie hormonalnym – produkowały więcej kortyzolu. Występowały u nich objawy depresji i stanów lękowych. Okazało się więc, że pod wpływem diety zmieniły się genetyczne ścieżki odpowiedzi w mózgu.
Grupa badawcza utrzymuje, że jedzenie pokarmów bogatych we fruktozę przez cały okres dorastania może zaostrzyć objawy z zakresu depresji i stanów lękowych. Rzutuje to więc na reakcje całego organizmu, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej.
Czytaj też: CUKIER uzależnia SILNIEJ niż HEROINA. Sprawdź, czym się objawia GŁÓD CUKROWY
Źródło: Dailymail.co.uk
Zdjęcie: Pixabay
Komentarze
Komentarze