Wywieranie wpływu społecznego towarzyszy nam w codziennych sytuacjach. To aspekt, bez którego ciężko wyobrazić sobie relacje międzyludzkie, oparte na obustronnych korzyściach. Sprawdźcie w jaki sposób możecie wpłynąć na zachowanie swojego współmałżonka, dzieci lub pracowników. To naprawdę działa!
– Nigdy nie zaczynajcie swojej prośby od „Czy możesz…” Może to spowodować, że pytana osoba podświadomie założy, że jest to pytanie teoretyczne. W rezultacie NIE ZGODZI SIĘ na to, o co ją prosicie.
– Jeśli osoba, z którą rozmawiacie próbuje unikać odpowiedzi na pytanie lub sprawia wrażenie nieszczerej, przerwijcie na chwilę rozmowę ciągle patrząc rozmówcy w oczy. Ten rodzaj triku może wzbudzić poczucie winy, w rezultacie zacznie mówić więcej i poczuje swoistą „presję”, by odpowiedzieć na zadane pytanie.
-Kiedy na zadane przez was pytanie oczekujecie odpowiedzi twierdzącej, przytakujcie subtelnie głową. To trik znany pracownikom restauracji, którzy często z niego korzystają, aby nakłonić gości do zamawiania większej ilości jedzenia i trunków.
-Większość osób unika wykonywania powierzonych „po prośbie” zadań. Jeśli więc chcecie, aby ktoś coś dla was coś zrobił, poddajcie jego kompetencje lub umiejętności w wątpliwość. Większość ludzi będzie się starała udowodnić, że ktoś się myli co do nich i zrobią wszystko, by wyjść z sytuacji z twarzą.
-Jeśli ktoś oferuje wam ofertę lub zakup jakiegoś produktu, udawajcie ROZCZAROWANYCH (nawet jeśli jesteście zdecydowani na 90%). Wasze niezadowolenie spowoduje u sprzedawcy większą motywację do działania, a wy w rezultacie uzyskacie dodatkowy rabat lub korzystniejsze warunki oferty.
Jeśli ktoś próbuje wmanewrować was w kłótnię lub potyczkę słowną, której chcecie uniknąć, powiedzcie mu… COŚ MIŁEGO. Stare powiedzenie „Zabij ich dobrem” naprawdę skutkuje!
Zobacz też: Nie unoś się emocjami, tylko wytłumacz! Zobacz, jak powinna wyglądać KONSTRUKTYWNA KRYTYKA
Źródło: Youtube
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Komentarze
Komentarze