Tego nie da się uniknąć. Będziemy spać godzinę krócej. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny drugiej na trzecią. Jak uniknąć gorszego samopoczucia ?
Dobra zmiana ?
Zmiana czasu nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Będzie to trudny moment, szczególnie dla osób, które lubią dłużej pospać. Zmiana czasu może nieść ze sobą zaburzenia snu, koncentracji, gorszą odporność czy wahania nastroju. Niektóre osoby mogą mieć nawet problemy z wagą. Przez najbliższe kilka dni nasz organizm będzie funkcjonował zgodnie z czasem zimowym. Pomóżmy mu się łagodnie przestawić.
Przestaw biologiczny zegar
Pilnuj żeby pierwszych chwil po przebudzeniu nie spędzać w mroku. Staraj się jak najwięcej korzystać ze światłą dziennego i ze słońca. Odsłoń zasłony, wyjdź na spacer, dotleń się. To pomoże ci się obudzić i przestawić twój biologiczny zegar.
Mała czarna, ale z umiarem
Jeśli nie możesz ją obejść, wypij filiżankę albo dwie. Kawa pomoże ci stanąć na nogi. Jednak nie przesadzaj z ilością czarnego napoju. Nadmiar kofeiny może wprowadzić rozdrażnienie i spowoduje problemy żołądkowe.
Zrezygnuj z auta
Jeśli zmiana czasu dała ci się mocno we znaki i jesteś rozkojarzony, to lepiej zrezygnuj z prowadzenia samochodu. Możesz spowodować kolizję. Lepiej przez kilka dni postaw na przechadzkę lub komunikację miejską. W autobusie możesz się zdrzemnąć. I to jest na pewno duży plus !
Nie kładź się zbyt wcześnie
Logika nakazywałaby wczesne położenie się do łóżka. Jednak nie rób tego. Musisz zatęsknić za snem a nie spać na siłę. To spowoduje tylko frustrację. Będziesz rano jeszcze bardziej zmęczony.
źródło: kobieta.onet.pl
zdjęcie: pexels.com
Komentarze
Komentarze