Często towarzyszą nam skrajnie silne emocje, takie jak gniew i frustracja. Niezwykle trudną sztuką jest panowanie nad złością. Czy możliwe jest, by ujarzmić swoje emocje i zapanować nad gniewem?
Gniew – skąd się bierze?
Wszystkie emocje, które odczuwamy są następstwami różnych zdarzeń. Gniew może być spowodowany niepomyślną dla nas sytuacją, osobistymi zmartwieniami, wspomnieniami przykrych sytuacji, a także zachowaniem różnych osób, wskutek którego odczuwamy silną złość i frustrację. Uczucie gniewu pojawia się, gdy coś nie układa się po naszej myśli i gdy droga do osiągnięcia konkretnego celu zostaje zablokowana przez jakieś wydarzenie lub osobę. Następnie wyrażamy swoje emocje instynktownie – najczęściej w sposób agresywny. Dlatego uwolniony gniew może być niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego, zdrowia psychicznego innych, a także może negatywnie wpłynąć na ważne dla nas relacje.
Jak panować nad gniewem?
Wyrażanie gniewu, zwłaszcza w negatywny sposób, może przysporzyć wielu problemów. Już kilkanaście lat temu psychologowie stwierdzili zgodnie, że gniew może wywoływać agresywne zachowania. Chociaż napady gniewu często pełnią funkcję chwilowego oczyszczenia, zwiększają ryzyko całkowitego zerwania danej relacji lub jej znacznego pogorszenia się. Czy da się zapanować nad gniewem? Psychologowie stwierdzili, że tak. Wystarczy kilka kroków, by ujarzmić swoje negatywne emocje!
1. Praca nad samooceną to pierwszy krok do poskromienia swojej złości. Badania wykazały, że u osób o niskim poczuciu własnej wartości częściej zdarzają się napady gniewu. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy ktoś krytykuje nasze decyzje, wybory lub wygląd. Więcej o tym, jak budować pewność siebie przeczytasz tutaj.
2. Kontrola własnych emocji to kolejny krok do panowania nad gniewem. W niektórych sytuacjach rzeczywiście ciężko jest zachować zimną krew, jednak tylko zachowanie spokoju i kontrolowanie wewnętrznych reakcji może zahamować napięcie związane z nagłym uczuciem gniewu.
3. Świadome reagowanie na bodźce zewnętrzne. Warto być świadomym swoich reakcji i uczuć na konkretne zdarzenia. Dzięki temu możemy unikać sytuacji, które powodują u nas niechciane emocje. Nie warto narażać się na kontakt z osobami, na które reagujemy złością, lub nie podejmować z nimi tematów, które mogą zakończyć się niechcianą awanturą.
4. Nauka asertywności. Warto umieć wyrażać swoje zdanie w sposób asertywny, a nie agresywny. Jest to zdecydowanie najzdrowszy sposób wyrażania swoich opinii i niezadowolenia. Więcej o tym, jak pracować nad swoją asertywnością przeczytasz tutaj.
5. Ćwiczenia oddechowe. Głębokie oddechy pomogą nieco się wyciszyć w stresujących i napiętych sytuacjach. Warto praktykować medytację, jeżeli Twój tryb życia narażony jest na sytuacje, przy których łatwo wpaść w gniew i frustrację. Więcej o dobroczynnym wpływie medytacji przeczytasz tutaj.
Źródło: mala-psychologia.eu
Komentarze
Komentarze