Według niektórych naukowców, nie każdy sposób określania prawidłowej masy ciała jest dobry we wszystkich przypadkach.
Czym jest BMI?
Wskaźnik BMI (Body Mass Index) jest standardowo używany do określenia, czy ktoś ma prawidłową wagę lub czy jest otyły. Nie jest on jednak dobrym wyznacznikiem ilości tłuszczu oraz nie wyjaśnia przyczyn problemów zdrowotnych. Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności, ale, paradoksalnie, niektóre wyniki badań sugerują, że nadwaga może zwiększać szansę przeżycia w przypadku chorób przewlekłych.
„Większość badań bazuje na BMI i wiemy że nie jest to zbyt dokładny wskaźnik” – powiedział doktor Rexford Achima, profesor na University of Pensylwania.
Czytaj też: Dieta śródziemnomorska – na czym polega i dlaczego warto ją stosować?
Jak się wylicza BMI?
Wskaźnik BMI danej osoby wyliczany jest na podstawie stosunku wagi do wzrostu.
- BMI o wartości 18,5 do 24,9 uważane jest za normalne.
- 25 do 29,9 uważane jest za nadwagę.
- BMI o wartości większej niż 30, uważane jest za otyłość.
Wiele badań wskazuje, że osoby z BMI większym niż 30, mają zwiększone ryzyko śmierci na choroby serca, cukrzycę, raka oraz inne choroby. Niedawne badania wykazały jednak, że w niektórych przypadkach wysokie BMI może chronić przed śmiercią na zawał serca, niewydolność nerek oraz inne przewlekłe choroby.
Kiedy ktoś cierpi na przewlekłą chorobę, to większa ilość tłuszczu może być dobrym zapasem energii. W niektórych przypadkach niski wskaźnik BMI może być wynikiem choroby. Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę tłuszczu i jego rozmieszczenia w organizmie. Tłuszcz w okolicach brzucha zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby serca, podczas gdy tłuszcz podskórny w innych częściach ciała, może być nieszkodliwy. BMI nie bierze również pod uwagę takich czynników, jak rasa, płeć czy wiek.
A więc dlaczego BMI jest tak popularny?
Doktor Achima twierdzi, że jest tak dlatego, że jest to bardzo prosty sposób. Dla większości osób BMI jest stosunkowo dobrym wskaźnikiem ilości tłuszczu, ale nie jest dokładny w przypadku sportowców, którzy ważą więcej przez większą ilość mięśni. BMI nie jest też dokładny w przypadku osób starszych, których wzrost uległ zmniejszeniu.
Co z innymi sposobami?
Inne sposoby określania ilości tłuszczu również mają swoje wady i zalety. Skany CT i MRI mogą dokładnie określić ilość tłuszczu, ale są bardzo drogie. Skany DEXA normalnie używane do pomiaru gęstości kości, mogą być użyte do pomiaru ilości tłuszczu, ale również są bardzo drogie. Pomiary poziomu hormonu o nazwie leptyna, mogą również pomóc określić ilość tłuszczu.
Doktor Achima twierdzi, że nie ma jednej liczby, która wskazałaby jaka jest prawidłowa, zdrowa waga. Wszystko zależy między innymi od wagi początkowej, genów lub płci.
Czytaj też: Naukowcy ostrzegają! ZŁA DIETA przed ciążą MOŻE…
Źródło: Discovery News/Health
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze