Segregowanie śmieci jest obecnie czynnością obowiązkową. Dotychczas selekcja obejmowała 3 frakcje. Od niedawna jest ich 5. Przypominamy ogólne zasady i tłumaczymy nowe!
Jak wiadomo, przed rozpoczęciem segregacji opróżniamy wszelkie opakowania. Puszki i plastikowe butelki zgniatamy, a kartoniki składamy. Nie zapominamy również o usunięciu nakrętek. A co z pojemnikami? Już wyjaśniamy!
pojemnik niebieski – pojemnik przeznaczony na papier, do którego wrzucamy m.in. tekturę, kartony, gazety, zeszyty czy ulotki. Oczywiście, pod warunkiem, że papier jest czysty. Bowiem ten zabrudzony w postaci tapet czy ręczników papierowych powinien trafiać do odpadów zmieszanych.
pojemnik zielony – pojemnik przeznaczony na szkło opakowaniowe, które obejmuje głównie słoiki i butelki. Natomiast szkło płaskie typu: szyby czy lustra wrzucamy już do odpadów zmieszanych.
pojemnik żółty – przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne, do którego wrzucamy m.in.: plastikowe butelki i opakowania z folii aluminiowej np. po wafelkach, kawie, chipsach. Wrzucamy tutaj również opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach. Ponadto lądują tu także tubki po przecierach dziecięcych, metalowe puszki po żywności i napojach, nakrętki po słoikach i kapsle.
pojemnik czarny – przeznaczony na odpady zmieszane, do którego wrzucamy m.in. artykuły higieniczne jak: pieluchy, opatrunki, tampony, podpaski, paski od gleukometru, waciki, zużyte gąbki, patyczki do uszu. Lądują tu także długopisy, płyty CD, zużyte ubrania, rękawiczki lateksowe, a także żwirek z kuwet.
pojemnik brązowy – przeznaczony na odpady „bio”, do którego wrzucamy m.in. odpadki owocowe i warzywne np. skórki i obierki, fusy z kawy i herbaty czy rośliny doniczkowe.
Tych, którzy nie znali najnowszych zasad zachęcamy do dbania o środowisko. Nie pozwólcie na to, aby uwzględniano was w statystykach, które pokazują, że przeciętny Polak w ciągu roku produkuje około 350 kg śmieci!
Zdjęcie główne: https://www.instagram.com/mateusz_straszewski/
Komentarze
Komentarze