Tworząc jadłospis dietetyczny, często popełniamy wiele błędów. Dieta uboga w witaminy, minerały, substancje odżywcze, błonnik i o zbyt niskiej kaloryczności może wyrządzić nam więcej krzywdy, niż pożytku. Czy istnieje recepta na dietę idealną? Jak jeść zdrowo? Oto 9 zasad pełnowartościowego pożywienia!
Zróżnicowane dania
Im bardziej urozmaicony jadłospis, tym bardziej pokrywa zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Jedzenie powinno być zróżnicowane i smaczne, co dodatkowo pomaga w stosowaniu zdrowej diety.
Dużo owoców i warzyw
Na talerzu musi być kolorowo. Sałata, sałatki z surowych jarzyn i owoców, soki warzywno-owocowe, a także warzywa gotowane powinny stanowić przeważającą część pożywienia.
Dużo pełnego ziarna
Warto spożywać chleb razowy pełnoziarnisty, makarony z mąki z pełnego przemiału, potrawy zbożowe, które zawierają cały zestaw witamin, węglowodanów substancji mineralnych i pierwiastków. Węglowodany powinny stanowić 50 do 60% pożywienia.
Duża ilość wody
Według zaleceń należy pić dziennie minimum półtora do dwóch litrów płynów. Oprócz wody zaleca się pić herbaty ziołowe i zieloną herbatę. By zachować zdrowie, nie należy spożywać w nadmiarze alkoholu. Więcej o alkoholu na diecie przeczytasz tutaj.
Mniej białka zwierzęcego
Należy zwiększyć udział białka roślinnego w diecie. Warto spożywać rośliny strączkowe, zboża i ziemniaki. Mleko zwierzęce można zastąpić mlekiem roślinnym. Zamiast past do kanapek na bazie mleka, wybieraj hummus, tahini i pasty warzywne.
Kilka posiłków dziennie
By utrzymać trwały poziom wydolności organizmu, warto spożywać kilka mniejszym posiłków dziennie. Dzięki temu trawienie przebiega spokojnie i nie doznajemy gwałtownych napadów głodu.
Uważaj na kaloryczność
Należy zwracać uwagę na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Warto ważyć się regularnie i stale kontrolować masę ciała.
Mniej soli
Sól podnosi ciśnienie tętnicze, które jest jednym z czynników ryzyka powstawanie chorób układu krążenia. Zamiast soli warto dodawać do potraw świeże suszone zioła i przyprawy.
Mniej cukru
Cukier staje się przyczyną nadwagi, gdy spożywamy go w nadmiarze. Zostaje przetworzony w tłuszcz, który gromadzi się w organizmie. W swoim jadłospisie warto uwzględnić produkty bogate w błonnik, którymi doskonale można zastąpić słodycze.
Zobacz również: 4 proste przepisy na zdrowe zamienniki słodyczy BEZ PIECZENIA!
Komentarze
Komentarze