Chińscy naukowcy udowodnili, że bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2 uwalniają wirusa do środowiska, zanieczyszczając powierzchnię domu patogenem. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „Emerging Infectious Diseases”.
Żywotność koronawirusa
Wiadomo, że SARS-CoV-2 pozostaje żywotny i niebezpieczny, będąc w środowisku przez kilka godzin lub dni. Ponadto, w rozmazach pobranych z jamy ustnej pacjentów w okresie inkubacji, wysokie miano wirusa wykryto już w drugim dniu infekcji. Jednak do tej pory nie ma wiarygodnych dowodów na to, czy bezobjawowi nosiciele uwalniają wirusa do środowiska. Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy sprawdzili, czy w próbkach pobranych w dwóch pokojach, w którym mieszkało dwóch studentów z COVID-19, było obecne RNA wirusa, zanim jeszcze pojawiły się u nich objawy.
Czytaj też: Amerykańscy naukowcy ALARMUJĄ! Koronawirus przenosi się głównie PODCZAS…
Badanie
Dwóch młodych mężczyzn studiujących za granicą wróciło do Chin 19 i 20 marca 2020 r. Nie mieli gorączki ani innych objawów klinicznych, ale poddano ich kwarantannie przez 14 dni. Analiza łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym z odwrotną transkrypcją wykazała, że RNA SARS-CoV-2 był obecny w ciele obu studentów. Następnie zostali oni hospitalizowani. Po upływie około trzech godzin po diagnozie, naukowcy pobrali próbki z różnych powierzchni pokoju, w tym klamki, włączników światła, pokrętła kranu, pilota telewizora, pościeli i łazienki.
Wyniki
W sumie pobrano 22 próbki, przy czym osiem z nich dało wynik pozytywny na RNA koronawirusa. Najwięcej cząstek wirusowych wykryto na prześcieradle, poszewce na pościel, poszewce na poduszki i ręczniku. Aby uniknąć przeniesienia patogenu przez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami, eksperci zalecają okresowe czyszczenie na mokro, prawidłowe pranie odzieży, nie potrząsanie nią i jej dokładne suszenie.
Czytaj też: Naukowcy: Koronawirus rozprzestrzenił się WCZEŚNIEJ niż przypuszczano! ZNAMY DATĘ!
Źródło: CNN, BBC, Lenta
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze